ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Kardionefrologia
prof. dr hab. n. med. Tomasz Stompór
1. 65-letni pacjent dializowany od 6 lat, z migotaniem przedsionków rozpoznanym jeszcze w okresie przeddializacyjnym, otrzymuje przewlekle warfarynę w celu profilaktyki powikłań zakrzepowo-zatorowych. Mężczyzna ma nadczynność przytarczyc, stężenie parathormonu wynosi u niego 670 pg/ml. Przez ostatnie 2 lata obserwowano (mimo podejmowanych interwencji farmakologicznych i zaleceń dotyczących ograniczeń dietetycznych) wysokie stężenie fosforanów w osoczu (przekraczające 7 mg/dl w większości badań kontrolnych). Na skórze lewego pośladka pojawiło się trudno gojące się owrzodzenie – obecne od 3 tygodni, mimo leczenia miejscowego nie ma poprawy. Pacjent nie ma objawów chromania przestankowego, tętno na tętnicach podkolanowych, piszczelowych tylnych i grzbietowych stóp jest obecne.
Najbardziej prawdopodobną przyczyną obserwowanych zmian na skórze jest/są:
a. Miażdżyca drobnych tętnic
b. Zmiany zakrzepowo-zatorowe związane z nieadekwatną antykoagulacją
c. Częste u osób hemodializowanych krwiopochodne zapalenie bakteryjne tkanek miękkich
d. Wapniejąca arteriolopatia mocznicowa
e. Odleżyna
Komentarz
Dostępność witaminy K zapewnia prawidłową syntezę wątrobową nie tylko białek kaskady krzepnięcia, lecz także białek pełniących inne funkcje, w tym białka macierzy Gla (matrix Gla protein), które odpowiada za proces hamowania patologicznej kalcyfikacji naczyń (wytrącania się w ścianach drobnych naczyń związków wapnia i fosforu). W przypadku zablokowania procesu zależnej od witaminy K karboksylacji białka macierzy Gla przez warfarynę lub acenokumarol dochodzi do nasilenia tego procesu, zwłaszcza u pacjentów z przewlekłą hiperfosfatemią. Jeżeli mamy do czynienia ze znacznym nasileniem, sole wapniowo-fosforanowe mogą spowodować całkowite zamknięcie światła tętniczek. Skutkuje to początkowo owrzodzeniami, a następnie martwicą skóry i tkanek miękkich, które są zlokalizowane w innych miejscach niż te związane z miażdżycą naczyń (peripheral artery disease), np. na skórze brzucha, pośladków czy ud. Zmiany te są określane terminem „wapniejąca arteriolopatia mocznicowa” (calcifying uremic arteriolopathy; kalcyfilaksja – choć wbrew nazwie za rozwój tego typu zmian w większym stopniu niż wapń odpowiadają fosforany nieorganiczne, i to ich stężenie przesądza). Nieprawidłowość ta nie ma bezpośredniego związku z miażdżycą. Leczenie polega na optymalizacji zaburzeń gospodarki mineralnej oraz chirurgicznym opracowywaniu obszarów martwicy. Rokowanie jest często niepomyślne, ponieważ zmiany w obrębie skóry i tkanek miękkich mogą być punktem wyjścia sepsy.