Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Artykuł sponsorowany
Napady obrzęku zagrażającego życiu. Kiedy podejrzewamy wrodzony obrzęk naczynioruchowy?
dr n. med. Marcin Stobiecki
Wrodzony obrzęk naczynioruchowy (HAE – hereditary angioedema) jest rzadką chorobą genetyczną spowodowaną niedoborem lub brakiem aktywności inhibitora esterazy C1 (C1-INH). Białko to ma działanie hamujące na układ kalikreina–kininy, a jego niedobór skutkuje nadmierną produkcją bradykininy. Ta z kolei zwiększa przepuszczalność naczyń, wywołując miejscowe, samoograniczające się obrzęki skóry lub błon śluzowych przewodu pokarmowego i dróg oddechowych1.
Objawy HAE przypominają obrzęki występujące w pokrzywce lub anafilaksji i dlatego rozpoznanie tej rzadkiej choroby stanowi problem. Brak świadomości odrębnego patomechanizmu prowadzącego do obrzęku powoduje, że stosowane jest nieskuteczne leczenie. Obrzęki zlokalizowane w obrębie górnych dróg oddechowych mogą doprowadzić do zgonu, a napady obrzęku błon śluzowych przewodu pokarmowego przyjmują obraz chirurgicznego ostrego brzucha i w wielu przypadkach skutkują zbędnymi interwencjami chirurgicznymi2,3.
Patomechanizm powstawania obrzęków w HAE
C1-INH jest białkiem ostrej fazy hamującym aktywację dopełniacza, kaskadę fibrynolizy, krzepnięcia, a przede wszystkim generacji kinin i powstawania bradykininy bezpośrednio odpowiedzialnej za obrzęk. C1-INH umożliwia zachowanie równowagi tych układów białkowych. W kontekście choroby, jaką jest wrodzony obrzęk naczynioruchowy w przypadku niedoboru C1-INH, istotne są brak hamowania i nadmierna generacja bradykininy.
Bradykinina powstaje pod wpływem proteolitycznego działania aktywnej kalikreiny na wielkocząsteczkowy kininogen. Do zajścia tego procesu niezbędna jest wcześniejsza aktywacja kalikreiny przez aktywny czynnik XII1,4. Przypuszczalnie istnieją dwa mechanizmy aktywacji czynnika XII – przez fosfolipidy uwolnione z uszkodzonych komórek lub przez HSP – białko wstrząsu termicznego, które powstaje w komórce pod wpływem stresorów, niemniej mechanizm inicjujący nie został do końca zidentyfikowany5.
W warunkach fizjologicznych C1-INH stabilizuje kaskady białkowe, zapobiegając aktywacji i powstaniu kalikreiny oraz aktywnego czynnika XII.
Lokalna aktywacja kalikreiny na powierzchni śródbłonka naczyniowego podczas niedoboru bądź upośledzonej aktywności C1-INH powoduje niekontrolowane uwalnianie bradykininy. Bradykinina wiąże się ze swoim receptorem (receptor bradykininowy B2), co powoduje zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych i w konsekwencji prowadzi do powstania obrzęku1,4-6 (ryc. 1).
Epidemiologia i klasyfikacja obrzęku naczynioruchowego
Wrodzony obrzęk naczynioruchowy jest chorobą rzadką. W populacji ogólnej oszacowano częstość jego występowania na 1:50 000. Mutacja w takim samym stopniu dotyka kobiety i mężczyzn wszystkich grup etnicznych2,8, ale u kobiet przebieg choroby jest c...