Dermatologia
Przyłuszczyca – problematyczna choroba skóry
Część 2. Przyłuszczyca plackowata
prof. zw. dr hab. n. med. Anna Woźniacka
- Przyłuszczyca plackowata jest przewlekłą, limfoproliferacyjną chorobą skóry charakteryzującą się obecnością symetrycznych ognisk rumieniowo-złuszczających umiejscowionych na tułowiu i kończynach, którym nie towarzyszą dolegliwości podmiotowe
- Wyodrębnia się jej postać drobnoogniskową (łagodną) i wielkoogniskową (będącą wstępnym stadium rozwoju ziarniniaka grzybiastego)
Opis przypadku
Do kliniki dermatologii i wenerologii zgłosił się 70-letni mężczyzna z powodu symetrycznych ognisk rumieniowych zlokalizowanych na tułowiu i kończynach dolnych. Zmiany wykazywały niewielkie złuszczanie na powierzchni, miały średnicę od 8 do 10 cm. W obrębie niektórych wykwitów widoczne były ścieńczenie i zanik skóry z akcentuacją naczyń krwionośnych (ryc. 1, 2). Barwa rumieni nie była jednolita. Zmianom nie towarzyszyły żadne dolegliwości podmiotowe. W wywiadzie chory podawał nadciśnienie tętnicze i przewlekłą chorobę niedokrwienną serca.
W badaniu histopatologicznym stwierdzono pogrubiały naskórek z ogniskowym wnikaniem limfocytów i niewielkim zgąbczeniem. W skórze okołonaczyniowe nacieki limfoidalne rozproszone i wnikające w okolice mieszka.
Komentarz
W pierwszej części pracy opublikowanej w numerze lutowym „Medycyny po Dyplomie” podkreślono, że określenie „przyłuszczyca” (parapsoriasis) należy do najbardziej mylących terminów w dermatologii, ponieważ dotyczy dwóch całkowicie odmiennych pod wzg...