ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Zaburzenia odżywiania
mgr Kaja Funez-Sokoła
1. Pacjentka, lat 17, na skutek komentarzy koleżanek dotyczących jej wagi zaczęła się odchudzać w wieku 14 lat. W ciągu roku schudła 18 kg. Wtedy też była hospitalizowana. Dziewczyna kilkakrotnie przebywała w szpitalu z powodu krytycznie niskiej masy ciała. Najniższy zanotowany wskaźnik masy ciała (BMI – body mass index) wynosił 12,4 kg/m2, a najwyższy 20 kg/m2. Pacjentka starała się ograniczać jedzenie i stosowała intensywne ćwiczenia fizyczne. Z wywiadu przeprowadzonego z jej matką wynika, że za każdym razem, kiedy nastolatka opuszczała szpital, szybko chudła, ukrywała jedzenie, brała środki przeczyszczające i diuretyki. Stosowała restrykcyjne diety, okazyjnie wymiotowała, po czym następowały głodówki.
Jakie rozpoznanie można ustalić na podstawie powyższego opisu?
a. Anoreksja bulimiczna
b. Bulimia
c. Anoreksja typu restrykcyjnego
d. Anoreksja typu restrykcyjnego i napadowe objadanie się
e. Anorexia nervosa przechodząca w bulimię
Komentarz
Zachowania pacjentki wskazują, że głównym zaburzeniem jest niewątpliwie anoreksja. Nieakceptowanie swojego ciała i liczne hospitalizacje uwidaczniają, że problem wiąże się z postrzeganiem swojego ciała i wyglądu. Nie mamy pełnych danych dotyczących stosowania środków przeczyszczających i diuretyków, dlatego można rozważyć bulimię. Biorąc pod uwagę przyjmowanie przez pacjentkę tych preparatów, możemy wykluczyć anoreksję typu restrykcyjnego. Z uwagi na prowadzone przez dziewczynę głodówki oraz hospitalizacje spowodowane krytycznie niską masą ciała najprawdopodobniej mamy do czynienia z anoreksją typu bulimicznego.