ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Kardiologia
prof. dr hab. n. med. Beata Średniawa
1. Kiedy należy rozważyć ponowne włączenie leczenia przeciwkrzepliwego u pacjentów z migotaniem przedsionków (AF – atrial fibrillation), którzy przebyli krwawienie wewnątrzczaszkowe?
a. Nie należy ponownie włączać leczenia przeciwkrzepliwego
b. Po około 4 tygodniach od wystąpienia krwawienia wewnątrzczaszkowego
c. Powyżej 48 godzin od rozpoznania krwawienia wewnątrzczaszkowego
d. Po około 7 dniach od rozpoznania krwawienia wewnątrzczaszkowego
e. Żadna z powyższych odpowiedzi nie jest prawidłowa
Komentarz
Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dotyczącymi migotania przedsionków z 2020 r. decyzja o ponownym rozpoczęciu doustnego leczenia przeciwkrzepliwego (OAC – oral anticoagulation) u pacjentów z AF po krwawieniu śródczaszkowym wymaga podejścia interdyscyplinarnego (kardiolog, neurolog, neurochirurg, pacjent i jego rodzina/opiekun). U pacjentów z AF z dużym ryzykiem udaru niedokrwiennego mózgu ponowne rozpoczęcie OAC, z preferencją dla nowych doustnych leków przeciwkrzepliwych (NOAC – novel oral anticoagulants) w porównaniu z antagonistami witaminy K (VKA – vitamin K antagonists) u pacjentów kwalifikujących się do NOAC, należy rozważyć w porozumieniu z neurologiem/specjalistą leczenia udarów mózgu po pourazowym krwawieniu śródczaszkowym lub po ostrym samoistnym krwotoku śród-
czaszkowym (tj. krwotok podtwardówkowy, podpajęczynówkowy lub śródmózgowy) po dokładnym rozważeniu ryzyka i korzyści. Optymalny czas rozpoczęcia leczenia przeciwkrzepliwego po krwawieniu wewnątrzczaszkowym nie jest znany, ale należy je opóźnić poza fazę ostrą, prawdopodobnie o ≥4 tygodnie.
2. 72-letniemu choremu z wieloletnim migotaniem przedsionków, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2 oraz wielonaczyniową chorobą niedokrwienną serca w trakcie pomostowania aortalno-wieńcowego chirurgicznie zamknięto uszko lewego przedsionka.
Jaką poniższą terapię należy zaproponować choremu w ramach profilaktyki zakrzepowo-zatorowej?
a. Tylko kwas acetylosalicylowy dożywotnio
b. Kwas acetylosalicylowy oraz klopidogrel
c. Doustną antykoagulację
d. Tylko klopidogrel dożywotnio
e. Pacjent nie wymaga dalszej profilaktyki, gdyż ma zamknięte uszko lewego przedsionka
Komentarz
W większości badań zamknięcie uszka lewego przedsionka (LAA – left atrial appendage) wykonywano podczas innych operacji na otwartym sercu. Trwa duże badanie z randomizacją obejmujące pacjentów poddawanych operacjom kardiochirurgicznym. Resztkowy przepływ w LAA lub niepełne zamknięcie LAA może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem udaru i tym samym nie uwalnia pacjentów od leczenia przeciwkrzepliwego.