Wytyczne w praktyce
Leczenie zakażenia Clostridioides difficile u dorosłych
dr n. med. Jowita Szeligowska
dr hab. n. med. Adam Przybyłkowski
- Omówienie wytycznych amerykańskich towarzystw IDSA i SHEA z 2021 r. dotyczących postępowania w zakażeniach Clostridioides difficile u dorosłych oraz odniesienie ich do wytycznych europejskich (ESCMID) i polskich
- Miejsce fidaksomycyny i wankomycyny w schematach terapeutycznych oraz inne możliwości postępowania
- Sposoby działań profilaktycznych, w których główną rolę odgrywa ograniczenie antybiotykoterapii
Amerykańskie towarzystwa – Infectious Diseases Society of America (IDSA) oraz Society for Healthcare Epidemiology of America (SHEA) – w 2021 r. opracowały i opublikowały zaktualizowane wytyczne dotyczące leczenia zakażenia o etiologii Clostridioides difficile u dorosłych. Poprzednie wytyczne tych towarzystw wydano w 2017 r. W nowych zaleceniach skoncentrowano się na trzech aspektach. Dwa pierwsze to nowe miejsce fidaksomycyny w strategii terapeutycznej u pacjentów z pierwszym epizodem zakażenia oraz z jego nawrotem. Trzeci traktuje o wskazaniach do zastosowania bezlotoksumabu, przeciwciała monoklonalnego wiążącego toksynę B wytwarzaną przez Clostridioides difficile1.
W gronie autorów wytycznych znaleźli się specjaliści z różnych dziedzin medycyny. Wspólnym mianownikiem łączącym obszary ich aktywności naukowej, badawczej i klinicznej jest leczenie zakażeń Clostridioides difficile (CDI – Clostridioides difficile infection). Pracę autorów nadzorował metodolog kliniczny. Rekomendacje panelu ekspertów sformułowano na podstawie dowodów pochodzących z systematycznych przeglądów literatury. Do oceny jakości dowodów i siły rekomendacji wykorzystano metodę Grading of Recommendations Assessment, Development and Evaluation (GRADE). Jakość dowodów oceniono za pomocą czterostopniowej skali: wysoka, średnia, niska, bardzo niska. Siłę rekomendacji oceniano dwustopniowo: silna lub warunkowa (tab. 1).
Do analizy skuteczności leczenia pierwszego incydentu zakażenia Clostridioides difficile eksperci wybrali 4 badania, z czego 2 wykorzystano już w czasie tworzenia zaleceń w 2017 r., a 2 kolejne dobrano spośród 3609 badań, których wyniki opublikowano do maja 2020 r. Do analizy i sformułowania zaleceń w postępowaniu przy nawrotach zakażeń wytypowano 3 badania. Wybrane badania były przeprowadzone z randomizacją, uznano je za rzetelne i wiarygodne (tab. 2).
Czy u pacjenta z pierwszym epizodem CDI lepiej zastosować fidaksomycynę niż wankomycynę?
Rekomendacja
Sugeruje się, aby u pacjentów z pierwszym epizodem zakażenia Clostridioides difficile zastosować raczej fidaksomycynę niż wankomycynę, jeżeli fidaksomycyna jest dostępna (zalecenie warunkowe, umiarkowana jakość dowodów). Zalecenie to wynika z dany...