Wytyczne w praktyce
Niewydolność serca – przegląd wytycznych ESC z 2021 roku
dr n. med. Monika Gawor
- Przedstawienie aktualnych wytycznych European Society of Cardiology (ESC) dotyczących diagnostyki oraz leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca opublikowanych w 2021 r.
- Wskazanie najważniejszych różnic pomiędzy obecnymi i poprzednimi wytycznymi ESC
- Postępowanie w poszczególnych typach niewydolności serca wyodrębnionych na podstawie wartości frakcji wyrzutowej lewej komory
W 2021 r. opublikowano nowe wytyczne European Society of Cardiology (ESC) dotyczące diagnostyki oraz leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca1. W aktualnych wytycznych ESC w porównaniu z poprzednią edycją z 2016 r. wprowadzono zmiany odnośnie do postępowania w przewlekłej niewydolności serca: uproszczono algorytm leczenia niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory, dołączono do farmakoterapii niewydolności serca dapagliflozynę i empagliflozynę, czyli inhibitory kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT2 – sodium-glucose co-transporter 2), rozszerzono wskazania do stosowania leku złożonego z antagonisty receptora angiotensyny i z inhibitora neprylizyny (ARNI – angiotensin receptor-neprilysin inhibitor), który można rozważyć jako terapię I rzutu1,2. Ponadto zaktualizowano informacje na temat kardiomiopatii, a także dołączono aktualne zalecenia dotyczące leczenia chorób i stanów współistniejących z niewydolnością serca, m.in. cukrzycy, hiperkaliemii, niedoboru żelaza oraz chorób nowotworowych. W nomenklaturze zmieniono nazewnictwo niewydolności serca z frakcją wyrzutową lewej komory w zakresie 41-49%.
Definicja oraz klasyfikacja
Niewydolność serca (HF – heart failure) jest definiowana jako zespół kliniczny składający się z typowych objawów podmiotowych i/lub przedmiotowych, wynikający z zaburzeń w budowie i/lub czynności serca, które powodują wzrost ciśnień wewnątrzsercowych i/lub nieadekwatny rzut serca w spoczynku albo podczas wysiłku.
Aktualne wytyczne ESC podtrzymują podział HF w zależności od wartości frakcji wyrzutowej lewej komory (LVEF – left ventricular ejection fraction) na:
- niewydolność serca z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory (HFrEF – heart failure with reduced ejection fraction)
- niewydolność serca z łagodnie obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory (HFmrEF – heart failure with mildly reduced ejection fraction)
- niewydolność serca z zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory (HFpEF – heart failure with preserved ejection fraction) (tab. 1).
Warto zwrócić uwagę, że zmieniono nazwę HFmrEF, która w poprzednich wytycznych z 2016 r. była określana jako „niewydolność serca z pośrednią frakcją wyrzutową lewej komory” (HFmrEF – heart failure with mid-range ejection fraction). Zmodyfikowano t...