Endokrynologia
Przypadkowo wykryta zmiana guzowata w nadnerczu – diagnostyka i postępowanie
dr n. med. Magdalena Góralska
- W artykule zawarto:
- plan diagnostyczny u pacjentów z przypadkowo rozpoznaną zmianą guzowatą w nadnerczu (incydentaloma)
- wskazania i przygotowanie do leczenia operacyjnego
- zasady monitorowania pacjentów z incydentaloma niezakwalifikowanych do leczenia radykalnego
Incydentaloma to zmiana guzowata w nadnerczu o wymiarach >1 cm, niedająca objawów klinicznych, wykryta przypadkowo, przy okazji wykonywania badań obrazowych z innych wskazań1. Z uwagi na dostępność oraz szerokie zastosowanie ultrasonografii (USG), tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (MR) liczba zmian ogniskowych uwidocznionych w obrębie nadnerczy w ostatnich latach istotnie wzrosła2. Częstość występowania incydentaloma szacuje się na mniej więcej 4,4% na podstawie wyników TK jamy brzusznej3 i na 2% na podstawie oceny badań sekcyjnych4. Częstość występowania incydentaloma rośnie z wiekiem i może występować nawet u 10% osób po 65 r.ż.4 Jest także wyższa u osób otyłych, z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym5,6.
Incydentaloma najczęściej są zmianami łagodnymi (w 80%) i niewykazującymi aktywności hormonalnej. Częstość występowania guza chromochłonnego (pheochromocytoma) wynosi ok. 5%, raka kory nadnerczy (ACC – adrenocortical carcinoma) ok. 5%, a przerzutów ok. 2%. Obustronne guzy nadnerczy występują u 10-15% pacjentów z incydentaloma i są to najczęściej przerzuty7.
Każdorazowo po stwierdzeniu guza w obrębie nadnercza należy starać się odpowiedzieć na pytania8,9:
- Jaki jest charakter guza: łagodny czy złośliwy?
- Czy guz wykazuje aktywność hormonalną?
- Czy istnieją wskazania do leczenia operacyjnego?
Jaki jest charakter guza: łagodny czy złośliwy?
Nowotwory złośliwe wśród pacjentów z incydentaloma, bez uprzednio rozpoznanego procesu rozrostowego zdarzają się rzadko i wynoszą ok. 5%, natomiast 2% stanowią przerzuty do nadnerczy z innych narządów (najczęściej u chorych z rakiem płuca, piersi, nerki, czerniakiem i chłoniakiem)10.
W ocenie charakteru guza kluczowe są badania obrazowe11. Ocena rozmiaru oraz budowy guza jest niezwykle pomocna w określeniu, czy mamy do czynienia ze zmianą łagodną, czy taką, która wymaga dalszej diagnostyki (ryc. 1).
W pierwszej kolejności należy wykonać TK nadnerczy jednofazową (bez podania środka kontrastowego). Jest to badanie szybkie i łatwo dostępne. Pozwala określić wielkość, kształt i granice guza, jego homogeniczność, obecność zwapnień oraz zawartość lipidów (za pomocą współczynnika osłabienia promieniowania mierzonego w jednostkach Hounsfielda – j.H.) (ryc. 2).