Pulmonologia
Diagnostyka i terapia eozynofilowego zapalenia oskrzeli
dr hab. n. med. Adam J. Sybilski, prof. CMKP
- Algorytm postępowania diagnostycznego w eozynofilowym zapaleniu oskrzeli (EZO)
- Konieczność uwzględniania w diagnostyce różnicowej przewlekłego kaszlu
- Metody postępowania terapeutycznego – stosowane leki i ich skuteczność
Nieastmatyczne eozynofilowe zapalenie oskrzeli (EZO) jest przyczyną 10-30% przypadków przewlekłego kaszlu u osób dorosłych1. Charakteryzuje się eozynofilią w drogach oddechowych bez nadreaktywności oskrzeli. Jest to choroba przewlekła, w której często występują nawroty i progresje. Chociaż etiopatogeneza, biomarkery diagnostyczne i prognostyczne oraz odpowiednie interwencje pozostają w dużej mierze nieznane, nastąpił istotny postęp w zrozumieniu tej jednostki2-4.
Definicja
W definicji niealergicznego eozynofilowego zapalenia oskrzeli zaproponowanej przez American College of Chest Physicians (ACCP) mamy następujące objawy5:
- przewlekły (>8 tygodni), suchy kaszel bez klinicznej lub radiologicznej przyczyny
- eozynofilia w plwocinie indukowanej bądź w popłuczynach oskrzelowo-pęcherzykowych (BAL – bronchoalveolar lavage) >3% komórek
- brak nadreaktywności oskrzeli (PC20 histaminy lub metacholiny >16 mg/ml)
- brak poprawy parametrów wentylacyjnych w próbie rozkurczowej, niezmienność szczytowego przepływu wydechowego (PEF – peak expiratory flow).
Jak to się zaczęło?
W 1960 roku Glynn wraz ze współpracownikami zaobserwował obecność eozynofilów w błonie śluzowej dróg oddechowych u pięciu niepalących pacjentów z przewlekłym zapaleniem oskrzeli6. Rozpoznając objawy przewlekłego kaszlu, nie oceniono czynności płuc ani nadreaktywności oskrzeli. W 1989 roku Gibson i wsp. wykazali wyższy poziom eozynofilii w plwocinie u siedmiu niepalących pacjentów z przewlekłym kaszlem, u których wykluczono astmę7. Następnie po raz pierwszy opisali eozynofilowe zapalenie oskrzeli, które później nazwano nieastmatycznym eozynofilowym zapaleniem oskrzeli.
Epidemiologia
W badaniach wykazano, że EZO odpowiada za 10-30% przypadków przewlekłego kaszlu8. Autorzy prospektywnego, wieloośrodkowego badania przeprowadzonego w Chinach, w 9 ośrodkach z udziałem ponad 700 pacjentów udokumentowali, że EZO występuje u 17,3% osób z przewlekłym kaszlem9. We wszystkich ośrodkach schorzenie to było jedną z trzech najczęstszych przyczyn przewlekłego kaszlu. Polskie badania10 wskazują, że EZO jest przyczyną 15% przypadków przewlekłego kaszlu u dorosłych, niepalących osób.