BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Laryngologia
Przewlekłe zapalenie zatok – co powinniśmy o nim wiedzieć
lek. Agnieszka Dmowska-Koroblewska
dr hab. n. med. Michał Michalik
dr n. med. Adrianna Podbielska-Kubera
- Czynniki odpowiedzialne za rozwój przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok oraz charakterystyczne objawy
- Wpływ zmian w mikrobiomie zatok nosowych na zachodzące w tej lokalizacji procesy chorobowe
- Badania diagnostyczne wykorzystywane w rozpoznawaniu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych – ich wady i zalety
- Niechirurgiczne i chirurgiczne metody leczenia – ich skuteczność oraz grupy pacjentów, które odniosą korzyść z ich stosowania
Patogeneza i klasyfikacja przewlekłego zapalenia zatok przynosowych (PZZP)
Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok to jedna z częściej występujących chorób. Schorzenie wpływa na jakość życia pacjentów i stanowi obciążenie społeczno-ekonomiczne1. Ze względu na niejednorodność objawów choroby oraz różny stopień ich nasilenia dokładna częstość występowania PZZP pozostaje trudna do oszacowania. Według danych literaturowych schorzenie dotyka 10-15,5% dorosłej populacji w Europie i Stanach Zjednoczonych. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok wymaga uwagi szerokiego grona lekarzy, w tym lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, pulmonologów, alergologów i otorynolaryngologów2,3.
Zatoki to przestrzenie pneumatyczne w kościach twarzoczaszki łączące się za pomocą wąskich otworów z jamą nosową. Wyścielone są błoną śluzową wytwarzającą duże ilości śluzu. W skład błony śluzowej wchodzi nabłonek migawkowy pokryty rzęskami. Wahadłowy ruch rzęsek umożliwia usuwanie wydzieliny z zatok na zewnątrz. Zmiany anatomiczne, fizjologiczne lub patologiczne nie pozwalają na swobodny drenaż zatok przynosowych i przyczyniają się do zastoju wydzieliny, co zwiększa ryzyko infekcji. Procesem chorobowym najczęściej są zajęte zatoki szczękowe, dalej w kolejności klasyfikują się zatoki sitowe, klinowe i czołowe4.
Patogeneza PZZP jest niejasna. Za główne czynniki wywołujące objawy choroby uważa się upośledzony klirens śluzowo-rzęskowy oraz defekty bariery nabłonkowej zatok i nosa5. W patogenezie należy także uwzględnić m.in.: astmę, alergeny, infekcje w obrębie jamy ustnej, polipy nosa, skrzywioną przegrodę nosa i inne wady anatomiczne, ludzki wirus niedoboru odporności (HIV – human immunodeficiency virus), mukowiscydozę, pierwotną dyskinezę rzęsek, zespół Kartagenera, stosowanie glikokortykosteroidów (GKS), chemioterapii, leków immunosupresyjnych i aerozoli donosowych, ekspozycję na szkodliwe chemikalia pochodzące z zanieczyszczenia środowiska, narażenie zawodowe (pyły, gazy) oraz mikroorganizmy (wirusy, bakterie i grzyby)6.