Zasady farmakoterapii
Marihuana medyczna na receptę
Dr n. med. Iwona Korzeniewska-Rybicka
1 listopada 2017 roku weszła w życie ustawa z nowymi przepisami definiującymi, czym jest marihuana medyczna i regulującymi jej stosowanie w Polsce, czyli Ustawa z dnia 7 lipca 2017 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Marihuaną medyczną według nowego art. 33a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest „ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi i nalewki farmaceutyczne z konopi innych niż włókniste oraz żywica konopi innych niż włókniste” (konopie włókniste mają małą zawartość substancji psychoaktywnych – mniej niż 0,2 proc.). Marihuanie medycznej nadano w Polsce status surowca farmaceutycznego przeznaczonego do sporządzania leków recepturowych. Na tej podstawie dopuszcza się w Polsce wystawianie przez lekarzy i lekarzy stomatologów, ale nie lekarzy weterynarii, co jest sytuacją wyjątkową, recept typu Rpw. na marihuanę w celach medycznych w ramach maksymalnie 90-dniowej kuracji podczas jednej konsultacji lekarskiej i, co oczywiste, dopuszcza się jej stosowanie przez pacjentów jako leku. Leki recepturowe wykonane z marihuany medycznej nie są objęte odpłatnością ryczałtową, czyli nie są refundowane i Marihuaną medyczną według nowego art. 33a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest „ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi i nalewki farmaceutyczne z konopi innych niż włókniste oraz żywica konopi innych niż włókniste” (konopie włókniste mają małą zawartość substancji psychoaktywnych – mniej niż 0,2 proc.). Marihuanie medycznej nadano w Polsce status surowca farmaceutycznego przeznaczonego do sporządzania leków recepturowych. Na tej podstawie dopuszcza się w Polsce wystawianie przez lekarzy i lekarzy stomatologów, ale nie lekarzy weterynarii, co jest sytuacją wyjątkową, recept typu Rpw. na marihuanę w celach medycznych w ramach maksymalnie 90-dniowej kuracji podczas jednej konsultacji lekarskiej i, co oczywiste, dopuszcza się jej stosowanie przez pacjentów jako leku. Leki recepturowe wykonane z marihuany medycznej nie są objęte odpłatnością ryczałtową, czyli nie są refundowane i jest to jedyny taki wyjątek wśród tej kategorii leków.
17 grudnia 2018 roku marihuana medyczna w postaci suszu miała dotrzeć do pierwszych aptek w Polsce, po dopełnieniu przez kanadyjską firmę Spectrum Cannabis wszystkich wymogów do wprowadzenie jej na rynek. Ostatecznie do tego nie doszło (według informacji z „GW” z 18.12.2018 roku 7,5 kg marihuany medycznej przeznaczonej na nasz rynek czeka w Niemczech na transport do Polski). Zatem marihuana medyczna ma nadal status substancji legalnej, ale nieosiągalnej.