ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Od redakcji
prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska
Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy!
Jest mi niezmiernie miło rekomendować kolejny numer Pediatrii po Dyplomie. Uczyniono mi honor przedstawienia Państwu kilku słów wstępnych. Zeszyt zawiera minisympozjum o chorobach zakaźnych. Redakcja wybrała ospę wietrzną, mononukleozę zakaźną i szkarlatynę, uznając, że mimo częstego ich rozpoznawania pediatrzy mają wątpliwości związane z ich diagnostyką i leczeniem. Artykuły autorów z klinik opiekujących się dziećmi z chorobami zakaźnymi ułatwią, mam nadzieję, decyzje terapeutyczne zarówno pediatrom, lekarzom rodzinnym, jak i wszystkim specjalizującym się w tych dziedzinach.
W zeszycie ciekawie i bardzo przystępnie omówiono chorobę Schönleina-Henocha. Podano kryteria rozpoznania oraz wykaz badań diagnostycznych mogący stanowić algorytm postępowania dla pediatry. Kolejnym tematem, który z pewnością przyciągnie uwagę czytelnika, jest zgrzytanie zębami – jego grecka nazwa bruksizm powinna zaintrygować. Szukającym odpowiedzi na pytania, jakie są jego przyczyny i jak można pomóc, polecam gorąco ten artykuł. Następna praca dotyczy stanów zapalnych powiek u dzieci. Pediatra i lekarz rodzinny spotykają się z nimi w codziennej praktyce, zatem warto skorzystać z krótkiego przeglądu chorób, które mogą być ich przyczyną.
Pediatria po Dyplomie zawsze dostarcza porad praktycznych, w tym zeszycie: jak wykonać badanie stawów biodrowych u noworodków i niemowląt oraz jak postępować z dzieckiem przewlekle kaszlącym.
W spotkaniu z farmakologiem tym razem omówiono racjonalne stosowanie antybiotyków β-laktamowych.
Na końcu znajdziecie Państwo jak zwykle ciekawe przypadki, a w ramach ostrego dyżuru informacje na temat choroby kociego pazura.
Repertorium z wybranych chorób zakaźnych oraz zasady skutecznej antybiotykoterapii pozwolą z większą pewnością i spokojem pomagać pacjentom w poradni, na ostrym dyżurze SOR-u lub izby przyjęć czy na oddziale – czego wszystkim Państwu życzę.