ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Pytania do specjalisty
Wstępne opracowanie rany pourazowej
Lek. Piotr Pogorzelski
1. Dzieci trafiające na oddział chirurgiczny po zranieniach otrzymują anatoksynę przeciwtężcową nawet wtedy, gdy powinny otrzymać szczepionkę Td (wg kalendarza szczepień). Podanie anatoksyny opóźnia realizację kalendarza szczepień. Czy możliwe jest ustalenie sposobu postępowania w takich przypadkach?
Podanie dodatkowej dawki anatoksyny przeciwtężcowej nie wpływa na realizację kalendarza szczepień. Dodatkowa dawka szczepionki jest bezpieczna i nie wiąże się z powikłaniami. Zaniechanie podania profilaktyki przeciwtężcowej przy braku danych w trakcie leczenia chirurgicznego jest bardziej niebezpieczne z uwagi na możliwość zakażenia tężcowego.
2. Jakie są siatki nieprzywierające do stosowania na otwarto?
Jeżeli stosujemy jakikolwiek opatrunek siatkowy, to nie jest to leczenie na otwarto. Jest bardzo dużo opatrunków siatkowych, żelowych, silikonowych, które nie przywierają do rany. W każdym jednak przypadku wymagają przykrycia gazą i umocowania folią lub plastrem. Przykłady opatrunków nieprzylegających do rany to: Atrauman, Grassolind, Silflex, HydroTac, Mepitel. Jeśli autor pytania miał na myśli leczenie na otwarto bez opatrunku, to mogą być to aerozol typu Hyalosilver (kwas hialuronowy ze srebrem) lub Sofargen (sufodiazyna ze srebrem). Ograniczona dostępność i wysoka cena tych preparatów znacznie ograniczają stosowanie w powierzchownych urazach.
3. Czy pod opatrunkiem okluzyjnym nie ma ryzyka zakażenia bakteriami beztlenowymi?
Nie ma takiego ryzyka. Opatrunki okluzyjne nigdy nie są w pełni pozbawione dostępu tlenu. Nowoczesne opatrunki działają przeciwbakteryjnie.
4. Czy w leczeniu trudno gojących się ran u dzieci stosuje się oksygenację hiperbaryczną?
Tak, ale w wyjątkowych sytuacjach. Problemem jest przewożenie chorego do komory hiperbarycznej raz dziennie (najlepiej 2 razy dziennie) przez kilka dni. Nieliczne ośrodki, które mają na miejscu komory hiperbaryczne, częściej stosują takie leczenie.
5. Czy w leczeniu ran możemy stosować hipertoniczny roztwór NaCl, np. 2%?
Hipertoniczne roztwory soli są stosowane i to w większych stężeniach, np. 10% NaCl. Są jednak coraz lepsze sposoby na szybkie oczyszczanie ran, dlatego leczenie hipertonicznym roztworem NaCl stosowane jest rzadko.
6. Kiedy w przypadku leczenia ran konieczne jest podanie antybiotyku?
Zawsze tam stosujemy antybiotykoterapię, gdzie jest duża kontaminacja rany, rany miażdżone, kąsane twarzy i przy bardzo rozległych ranach oraz ranach starych z odczynem zapalnym. W pozostałych przypadkach zależnie od oceny lekarza leczącego.
7. Czy do zasypywania i przyspieszania gojenia ran, zwłaszcza głębszych, sączących i drobnych, przydatny jest preparat Dermatol (bizmutawy galusan zasadowy)?
Nie jest przydatny. Jego działanie wysuszające i ściągające nie przyspiesza wcale gojenia, a nasilać może świąd i opóźniać gojenie przez wysychanie rany. Gruba warstwa preparatu utrudnia ponadto dobrą ocenę rany.
8. Czy w celu przyspieszenia gojenia ran można stosować preparat Solcoseryl (żel)?
Tak, jest stosowany. Obecnie znacznie lepszymi preparatami w leczeniu trudno gojących się ran są różne postacie kwasu hialuronowego.
9. Po jakim czasie od wygojenia rany można stosować preparaty zapobiegające powstawaniu dużych blizn, np. Cepan czy Contractubex? Jak długo je stosować?
Maści stosujemy szybko, tuż po odpadnięciu strupka. Mogą to być np. maści silikonowe, preparaty Veraderm, Dermatix, Scar Repair, Madecassol, Contractubex, Cepan. Leczenie trwa minimum 3 miesiące.
10. Jak prawidłowo zaopatrywać miejscowe stany zapalne po usunięciu wkłucia dożylnego?
Tak samo jak każdy inny stan zapalny skóry i tkanki podskórnej.