BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Z farmakologią na ty
Jak bezpiecznie i skutecznie stosować paracetamol
Jarosław Woroń
Słowa kluczowe
paracetamol, acetaminofen
Wprowadzenie
Paracetamol (w Europie) lub acetaminofen (w Stanach Zjednoczonych) to dwie nazwy międzynarodowe tej samej substancji pochodzące od jej nazwy chemicznej (N-acetylo-para-aminofenol). Postać paracetamolu do stosowania doustnego została w 1951 r. wstępnie zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych przez Food and Drug Administration (FDA) jako lek i wprowadzona do lecznictwa dwa lata później. W 1955 r. na rynku farmaceutycznym pojawił się dostępny na receptę lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dla dzieci Tylenol Children's Elixir, który reklamowano jako pierwszy „aspirin-free antypyretic and pain reliever”. Rok później w Wielkiej Brytanii wprowadzono do sprzedaży bez recepty tabletki Panadol zawierające 500 mg paracetamolu.
W Polsce paracetamol jest dostępny od 1961 r. i należy obecnie do najczęściej sprzedawanych bez recepty leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. W obrocie znajduje się kilkadziesiąt preparatów zawierających bądź sam paracetamol, bądź jego połączenie z innymi substancjami czynnymi. Sytuacja ta stwarza zagrożenie ze względu na ryzyko przedawkowania z powodu wielu różnych nazw handlowych leków zawierających paracetamol.
Mechanizm działania paracetamolu
Mechanizm działania paracetamolu jest złożony. Mimo że lek zsyntetyzowano ponad 100 lat temu i od ponad 50 lat jest szeroko stosowany w lecznictwie, mechanizm jego działania w dalszym ciągu nie został do końca wyjaśniony. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo podobnie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), ale w przeciwieństwie do nich praktycznie nie działa przeciwzapalnie. Stosowany w dawkach leczniczych nie powoduje również typowych dla NLPZ działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego i nerek. Podobnie jak NLPZ, hamuje syntezę prostaglandyn na etapie konwersji kwasu arachidonowego do prostaglandyny H2 (PGH2). Proces ten jest katalizowany przez syntazę cyklicznego nadtlenku prostaglandynowego (PGHS), tj. cyklooksygenazę (COX), w obrębie której występują 2 główne izoenzymy: COX-1 i COX-2. Przypisywany przez niektórych autorów udział trzeciego izoenzymu, tj. COX-3, w mechanizmie działania paracetamolu u człowieka nie znajduje uzasadnienia, co potwierdziły badania przeprowadzone w ostatniej dekadzie.1,2
Podczas gdy NLPZ hamują cyklooksygenazę przez konkurowanie z kwasem arachidonowym o miejsce aktywne enzymu, paracetamol prawdopodobnie działa jako czynnik redukujący kation żelaza w rodniku protoporfirynowym IX w części peroksydazowej enzymu PGHS, który pośrednio odgrywa istotną rolę w katalizowaniu reakcji utleniania kwasu arachidonowego.
Wyniki badań wykazują, że paracetamol jest preferencyjnym inhibitorem izoenzymu COX-2, jednak jego działanie w dużym stopniu zależy od stanu oksydoredukcyjnego tkanek. Wśród innych możliwości ośrodkowego działania paracetamolu wymienia się m.in. działanie pobudzające na rdzeniowe zstępujące szlaki serotoninergiczne, które biorą udział w tłumieniu przewodzenia bodźców bólowych. Badania nad mechanizmem działania paracetamolu postrzegają go jako prolek, który dzięki swym czynnym metabolitom wykazuje związek z układem endokannabinoidowym.
Badania nad mechanizmem działania paracetamolu powinny zostać zweryfikowane nie tylko w aspekcie jego działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, ale także w odniesieniu do mechanizmu działania toksycznego, co ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z coraz większą liczbą zatruć tym lekiem, zwłaszcza przypadkowych.
Biodostępność i dawkowanie paracetamolu u dzieci
Paracetamol jest dostępny w postaci zawiesiny, roztworu doustnego, syropu, granulatu, tabletek, tabletek musujących, czopków oraz preparatów do podawania dożylnego. Działanie lecznicze paracetamolu podanego doustnie występuje po 15-30 minutach w zależności od zastosowanej postaci farmaceutycznej leku.
Stosując paracetamol w postaci czopków doodbytniczych, należy pamiętać, że jego biodostępność po takim podaniu może być nawet o 50% mniejsza niż po podaniu doustnym. Czas osiągnięcia stężenia maksymalnego w surowicy (tmax), od którego zależy działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, wynosi 1-4 h. Biodostępność i szybkość wchłaniania paracetamolu podanego w postaci czopków zależy od wielu czynników: dawki i wielkości czopka (im są mniejsze, tym większa jest biodostępność), rodzaju podłoża (im większa lipofilność podłoża, tym większa biodostępność i szybsze działanie leku), a także od stopnia unaczynienia odbytnicy.
W celu szybkiego obniżenia wysokiej gorączki lub w przypadku, gdy doustna lub doodbytnicza droga podania nie jest możliwa, zaleca się dożylne podanie leku.
Dawkowanie zarejestrowanych w Polsce preparatów paracetamolu stosowanych doustnie lub doodbytniczo u dzieci jest następujące:
• dawka jednorazowa u dzieci od 3 miesiąca życia: 10-15 mg/kg m.c., podawana nie częściej niż co 4 h (zazwyczaj 4 dawki/24 h), przy czym maksymalna dawka dobowa stosowana przeciwgorączkowo wynosi 60 mg/kg m.c., a przeciwbólowo – 90 mg/kg m.c.
W niektórych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, zaleca się stosowanie większych dawek paracetamolu. I tak British National Formulary for Children3 podaje następujące dawkowanie dla dzieci w wieku od 3 miesiąca życia do 12 roku życia:
• doustnie: pierwsza dawka (w zależności od nasilenia gorączki lub natężenia bólu): 20-30 mg/kg m.c., następnie 15-20 mg/kg m.c./dawkę; maksymalna dawka dobowa wynosi 90 mg/kg m.c.
• doodbytniczo: pierwsza dawka: 30-40 mg/kg m.c., następnie 25-30 mg/kg m.c./dawkę; maksymalna dawka dobowa wynosi 120 mg/kg m.c.
Toksyczność paracetamolu w aspekcie jego metabolizmu
Podczas stosowania preparatów paracetamolu z przestrzeganiem prawidłowego dawkowania (tj. maksymalnie 4 g/24 h), nie odnotowano poważniejszych działań niepożądanych, z wyjątkiem możliwych skórnych reakcji alergicznych. Podawanie większych lub długotrwale stosowanych dawek może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych, zwłaszcza ze strony wątroby.