BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Ostry dyżur pediatryczny
Dziecko w izbie przyjęć zatrute tlenkiem węgla
Małgorzata Wielopolska
Słowa kluczowe
zatrucie, tlenek węgla, terapia hiperbaryczna
Opis przypadku
Do izby przyjęć szpitala zgłosiła się siedemnastolatka z powodu bólów i zawrotów głowy. W czasie roku szkolnego mieszka w domku jednorodzinnym z dziadkiem, ponieważ uczęszcza do szkoły w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Weekendy i wakacje spędza u rodziców. Dotychczas chorowała sporadycznie, szczepiona według kalendarza, nie była hospitalizowana, bez nałogów. Bóle głowy pojawiły się u niej przed około tygodniem, głównie po południu i wieczorem, zawroty głowy wystąpiły w dniu przyjęcia. Nie zgłaszała urazu głowy. Miesiączkuje regularnie, nie współżyje seksualnie. Dolegliwości wiązała z przeciążeniem nauką w ostatnim miesiącu, licznymi zajęciami dodatkowymi oraz stresem.
Przy przyjęciu stwierdzono stan ogólny dobry, ciśnienie i tętno prawidłowe, pacjentka nie gorączkowała, w badaniu przedmiotowym nie stwierdzono istotnych odchyleń. Nie stwierdzono objawów ogniskowego uszkodzenia OUN. Badania podstawowe (stężenie cukru, morfologia, jonogram, próby wątrobowe, nerkowe, białko fazy ostrej) były prawidłowe.
W trakcie zbierania wywiadu lekarz uzyskał informację, że przed kilkoma dniami dziadek, u którego w wywiadzie występował zawał serca, zasłabł w łazience. Pogotowie zawiozło go do szpitala, gdzie na SOR-ze wykluczono kardiologiczną przyczynę objawów i odesłano mężczyznę do domu. Pacjentka opisując dolegliwości, twierdziła, że zawsze objawy występowały w domu, po powrocie ze szkoły. To nasunęło podejrzenie, że przyczyną obserwowanych objawów zarówno u nastolatki, jak i u jej dziadka mogło być zatrucie tlenkiem węgla.
Wykonano badanie karboksyhemoglobiny (COHb). Stwierdzone stężenie 20% potwierdziło rozpoznanie. Zastosowano tlenoterapię 100% tlenem. Kontrolny pomiar COHb po 4 godzinach wykazał stężenie 4%. Pracownicy pogotowia gazowego stwierdzili zwiększone stężenie tlenku węgla w łazience, gdzie znajdował się piecyk gazowy ogrzewający pomieszczenia. Piecyk był sprawny, ale kratka przewodu wentylacyjnego została zasłonięta przez dziadka, aby zapobiegać wyziębianiu się pomieszczenia tą drogą.
Po zastosowaniu tlenoterapii i kilkugodzinnej obserwacji w izbie przyjęć nie stwierdzono wskazań do hospitalizacji. W tym czasie usunięto przyczynę gromadzenia się tlenku węgla w mieszkaniu, a nastolatkę wypisano do domu.
Omówienie
Zatrucia tlenkiem węgla (czadem) są trzecią co do częstości przyczyną zatruć po lekach i etanolu. Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej obejmujących sezon grzewczy od listopada 2011 do marca 2012 roku w Polsce doszło do 3700 zda...