BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Okulistyka
Cukrzycowy obrzęk plamki – ukryty zabójca wzroku
dr n. med. Agnieszka Kamińska
- Opis przypadków pacjentów, u których nastąpiło nagłe pogorszenie widzenia z powodu cukrzycowego obrzęku plamki
- Zalecenia okulistyczne dla pacjentów diabetologicznych
- Schemat skojarzonego leczenia cukrzycowego obrzęku plamki
Cukrzycowy obrzęk plamki (DME – diabetic macular edema) stanowi drugą co do częstości przyczynę trwałego i głębokiego upośledzenia wzroku po zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem1,2. Przebieg może czasem przybrać postać dość gwałtownych objawów. Jak rozpoznać DME i uchronić pacjenta przed utratą wzroku?
Przypadek 1
Mężczyzna, lat 44, zgłosił się z powodu nagłych trudności w czytaniu i pogorszenia widzenia do dali. Był kierowcą samochodu ciężarowego i nie mógł pracować. W wywiadzie – kilka dni temu zabieg chirurgiczny z powodu usunięcia ropnia okołoodbytniczego. Ogólnie złe samopoczucie, osłabienie, nagłe schudnięcie. W badaniu OCT (optical coherence tomography, optyczna koherentna tomografia siatkówki) – izolowany obrzęk plamki bez jakichkolwiek innych nieprawidłowości na dnie oka. Pacjenta skierowano na badania do diabetologa, stwierdzono cukrzycę, włączono terapię insuliną. Pacjent wrócił na ponowne badanie okulistyczne, zakwalifikowany został do iniekcji anty-VEGF (VEGF – vessel endothelial growth factor, czynnik wzrostu śródbłonka naczyń) i dalszego leczenia okulistycznego z powodu cukrzycowego obrzęku plamki. Po 2-3 miesiącach ostrość wzroku wróciła do normy i pacjent powrócił do normalnego życia. W tym przypadku to okulista wykrył cukrzycę poprzez rozpoznanie cukrzycowego obrzęku plamki.
Przypadek 2
Kobieta, lat 66, od kilkunastu lat chorująca na cukrzycę, leczona insuliną. Pod stałą kontrolą okulistyczną, wykonano laseroterapię obojga oczu z powodu retinopatii cukrzycowej przedproliferacyjnej. Ostrość wzroku u pacjentki dość dobra i stabi...
Charakterystyka DME
DME może powodować:
- zniekształcenie obrazu
- męty
- zmienioną wrażliwość na kontrast
- światłowstręt
- zaburzenia widzenia barwnego
- mroczki.