Objawy i dalsza diagnostyka
Ból w okolicy lędźwiowej – diagnostyka różnicowa, najczęstsze przyczyny, postępowanie
lek. Alina Żorniak
dr n. med. Michał Żorniak
- Objawy alarmujące u pacjenta z bólem w okolicach lędźwiowych
- Konieczne elementy badania diagnostycznego warunkujące postawienie właściwego rozpoznania przyczyny bólu lędźwiowego
- Potencjalne przyczyny dolegliwości bólowych związane z układem moczowym oraz pochodzące spoza niego
Opis przypadku
48-letnia pacjentka z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym zgłosiła się na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) z powodu silnego bólu okolicy lędźwiowej lewej, trwającego od około 5 godzin. Według relacji kobiety w chwili pojawienia się bólu doszło do zasłabnięcia bez utraty przytomności. W wywiadzie: stan po cholecystektomii laparoskopowej, nawracające zapalenie pęcherza moczowego, ostatnie mniej więcej 3 miesiące temu. W wywiadzie ginekologicznym 3 porody siłami natury. Charakter bólu opisuje jako stały, okresowo narastający, nasilający się przy chodzeniu, promieniujący do wewnętrznej powierzchni uda lewego.
W badaniu fizykalnym ciśnienie tętnicze 100/70 mmHg, częstość oddechów 27/min, akcja serca miarowa (ASM) 100/min, tony serca prawidłowo akcentowane, nad polami płucnymi szmer pęcherzykowy, symetryczny, brzuch miękki, bolesny przy palpacji śródbrzusza lewego, objaw Chełmońskiego ujemny, objaw Goldflama lewostronnie dodatni, perystaltyka w normie.
W badaniach laboratoryjnych stwierdzono leukocytozę 12 tys./ml, podwyższone stężenie białka C-reaktywnego (CRP – C-reactive protein) 45 mg/l, w badaniu ogólnym moczu liczne bakterie, liczne leukocyty i erytrocyty. Pozostałe wyniki w granicach normy. W wykonanym badaniu ultrasonograficznym (USG) brzucha stwierdzono hiperechogeniczne struktury dające cień akustyczny w obrębie nerki lewej bez poszerzenia układu kielichowo-miedniczkowego. W badaniu radiologicznym (RTG) jamy brzusznej stwierdzono przejaśnienia w rzucie nerki lewej odpowiadające obrazowi kamicy nerkowej.
Zastosowano leczenie farmakologiczne, podano metamizol, drotawerynę, hioscynę oraz nawodnienie parenteralne. Dolegliwości ustąpiły. Pacjentkę konsultowano urologicznie i zdecydowano o dalszym leczeniu zachowawczym z kontrolną wizytą w poradni urologicznej za 4 tygodnie.
Pacjent z bólem w okolicy lędźwiowej
Ból okolicy lędźwiowej należy do najczęstszych przyczyn zgłaszania się chorych do lekarza. Jest to objaw wysoce niespecyficzny i może być związany z występowaniem różnorodnych patologii: od niegroźnych i niewymagających pilnej interwencji po stany...
Wywiad
Ból okolicy lędźwiowej obejmuje obszar pomiędzy XII żebrem a kością biodrową, na ogół lokalizując się i szerząc od linii pachowej środkowej i tylnej. Może mieć różne nasilenie, co stanowi istotną wskazówkę diagnostyczną: od stosunkowo nieznacznych...