ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Otolaryngologia
Ciężarna z nagłym niedosłuchem
dr n. med. Piotr Rot1,2
prof. dr hab. n. med. Dariusz Jurkiewicz1
- Zróżnicowane przyczyny zaburzeń słuchu u ciężarnych – opis przypadków
- Pilna ocena otoskopowa w warunkach podstawowej opieki zdrowotnej jako kluczowy element postępowania
- Algorytm diagnostyki i leczenia ciężarnych z nagłym niedosłuchem
Nagłe zaburzenia słuchu są dość częstą przypadłością kobiet w ciąży. Zjawisko to wiąże się z występowaniem fizjologicznego obrzęku błony śluzowej górnych dróg oddechowych w tej grupie. Szacuje się, że do 30% ciężarnych cierpi na zaburzenia trąbki słuchowej Eustachiusza. Wśród wielu błahych przypadków należy wychwycić te, które są potencjalnie groźne dla słuchu. U takich chorych szybka ocena laryngologiczna, a następnie bezzwłoczne wdrożenie leczenia mogą się okazać decydujące dla przyszłego funkcjonowania narządu słuchu. Trzeba podkreślić, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) często jest pierwszym pracownikiem medycznym, któremu kobieta w ciąży zgłasza nagły niedosłuch. W związku z tym odgrywa on kluczową rolę w ustaleniu, która z chorych wymaga pilnej oceny laryngologicznej.
Opis przypadków
Przypadek 1
Pacjentka 32-letnia, w 22 tygodniu ciąży, została skierowana z izby przyjęć (IP) szpitala na oddział laryngologii z rozpoznaniem nagłego niedosłuchu obojga uszu. Niebadana otoskopowo w POZ. Nie leczy się przewlekle. W wywiadzie nagły niedosłuch, który pojawił się po nocnym wypoczynku, przed 3 dniami. Chora zauważyła znaczne pogorszenie słuchu po wyjęciu stoperów założonych do snu. Pogorszeniu słuchu towarzyszył szum uszny. Pacjentka bezskutecznie stosowała polecone przez farmaceutę krople do uszu. W badaniu otoskopowym wykonanym na oddziale stwierdzono obustronne czopy woskowinowe. Po oczyszczeniu uszu dolegliwości ustąpiły.
Diagnoza: czop woskowinowy obustronnie.
Przypadek 2
Pacjentka 28-letnia, w 12 tygodniu ciąży, została skierowana z IP na oddział laryngologii z rozpoznaniem nagłego niedosłuchu ucha lewego. Niebadana otoskopowo w POZ, dotychczas nieleczona. Nie leczy się przewlekle. W wywiadzie ból i pogorszenie słyszenia uchem lewym, z towarzyszącym szumem od 5 dni, bez gorączki. Przy badaniu laryngologicznym znaczna tkliwość skrawka ucha lewego, w badaniu otoskopowym znaczny obrzęk i zaczerwienienie przewodu słuchowego zewnętrznego, uwidoczniony fragment błony bębenkowej niezmieniony. W próbach stroikowych cechy niedosłuchu przewodzeniowego.