BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru
Urazy stawu biodrowego – algorytmy postępowania
dr n. med. Piotr Pędzisz
- Opisy przypadków najczęstszych typów urazów stawu biodrowego wraz z dokumentacją radiologiczną i opisem postępowania
- Krótka charakterystyka poszczególnych urazów, diagnostyka i zalecane leczenie
- Schematy postępowania
Opis przypadku 1
Siedemdziesięciopięcioletnia kobieta została przywieziona na SOR z powodu urazu biodra prawego na skutek upadku z własnej wysokości podczas prac domowych. Zgłaszała silny ból okolicy pachwinowej uniemożliwiający chodzenie. Przy przyjęciu kończyna dolna prawa ustawiona była w rotacji zewnętrznej i nieznacznie skrócona, a ruchy czynne i bierne w stawie biodrowym ograniczone przez ból. W wykonanym RTG miednicy i stawów biodrowych stwierdzono złamanie szyjki kości udowej prawej (ryc. 1).
Pacjentkę przyjęto na oddział ortopedii, gdzie po przygotowaniu internistycznym i konsultacji anestezjologa, w osłonie antybiotykowej (cefazolina 2 g i.v.), została poddana operacji implantacji endoprotezy bipolarnej bezcementowej stawu biodrowego (ryc. 2). Wdrożono profilaktykę przeciwzakrzepową (dalteparyna 5000 j. 1 ×1 s.c.) oraz leczenie przeciwbólowe (paracetamol 4 ×1 g i.v., metamizol 2 × 2,5 g i.v., tramadol 3 × 50 mg i.v.).
W pierwszej dobie po operacji pacjentkę pionizowano, rozpoczęto rehabilitację i naukę chodzenia o dwóch kulach z możliwością częściowego obciążania operowanej kończyny. W trzeciej dobie po zabiegu w stanie ogólnym i miejscowym dobrym kobietę wypisano do domu.
Opis przypadku 2
Czterdziestosześcioletnia kobieta zgłosiła się na SOR po upadku z drabiny z wysokości ok. 3 metrów. Skarżyła się na ból okolicy biodra i pachwiny lewej, nasilający się przy próbach chodzenia, i utykanie. W badaniu przedmiotowym nie stwierdzono skrócenia kończyny. Ruchy czynne i bierne biodra były nieznacznie ograniczone przez ból.
W badaniu RTG stwierdzono zaklinowane złamanie szyjki kości udowej, co potwierdzono w badaniu TK (ryc. 3 i 4). Pacjentkę zakwalifikowano do leczenia operacyjnego – zespolenia śrubami (ryc. 5). Stosowano standardową profilaktykę antybiotykową, przeciwzakrzepową i leczenie przeciwbólowe. Kobieta została pionizowana w pierwszej dobie po zabiegu, zlecono chodzenie o dwóch kulach z częściowym obciążaniem operowanej kończyny. W kolejnej dobie została wypisana do domu.
Złamanie szyjki kości udowej
Złamanie szyjki kości udowej jest częstym następstwem upadków u osób w wieku podeszłym cierpiących na osteoporozę (uraz niskoenergetyczny), a także wypadków u młodych osób (uraz wysokoenergetyczny). W drugim przypadku może wiązać się ze zwichnięci...