BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Okulistyka
Objawy okulistyczne chorób ogólnoustrojowych – przydatne wskazówki dla lekarza pierwszego kontaktu i specjalisty
lek. Jakub Zimnoch1
lek. Kinga Gołaszewska2
lek. Izabela Płońska2
dr hab. n. med. Joanna Konopińska2
- Zilustrowane opisami przypadków omówienie objawów okulistycznych w wybranych chorobach ogólnoustrojowych, takich jak nadciśnienie tętnicze, migrena, białaczki, choroby tarczycy, stwardnienie rozsiane, choroba Wilsona, choroba Leśniowskiego-Crohna, cukrzyca i inne
Zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i lekarz specjalista często spotykają się z pacjentami z objawami ocznymi, które mogą sygnalizować poważne zaburzenia ogólnoustrojowe. W takich przypadkach informacje uzyskane z badania okulistycznego mogą pomóc w diagnozie i leczeniu choroby podstawowej. Z drugiej strony pacjenci z chorobami układowymi mogą mieć jednocześnie schorzenia oczne, które wymagają uwagi okulisty. Dlatego lekarz pierwszego kontaktu powinien znać powszechne powikłania oczne często spotykanych chorób ogólnoustrojowych. Lista chorób dających objawy okulistyczne jest dłuższa niż mogłoby się wydawać.
Opis przypadku 1
Sześćdziesięcioletni mężczyzna zgłosił się do lekarza POZ z powodu nagłego pogorszenia widzenia. Pacjent od jakiegoś czasu uskarża się na bóle i zawroty głowy, uczucie kołatania serca, potliwość i utrudnione zasypianie. Konsultacja lekarza okulisty wykazała III stopień retinopatii nadciśnieniowej świadczący o długotrwałym, nieuregulowanym nadciśnieniu tętniczym.
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze (NT) może wpływać na siatkówkę i ukrwienie nerwu wzrokowego. U pacjentów z NT można stwierdzić różnorodne objawy okulistyczne, które zależą od ciężkości i czasu trwania nadciśnienia1. Najczęstsze zmiany siatkówki to krwotoki w kształcie płomienia w jej powierzchownej warstwie i zmiany w kształcie kłębków waty, spowodowane zamknięciem tętniczek włośniczkowych z zawałem niedokrwiennym wewnętrznej siatkówki. Długotrwałe nadciśnienie może powodować zmiany miażdżycowe tętnic, widoczne jako srebrne lub brązowe obwódki tętnic, bądź objaw skrzyżowania tętniczki z żyłą z jej wybrzuszeniem (objaw Gunna).
Kolejnym objawem świadczącym o nadciśnieniu jest wysięk lipidowy wynikający z nieprawidłowej przepuszczalności naczyń. Alarmującym objawem jest obrzęk tarczy nerwu wzrokowego z rozmyciem jego granicy. Świadczy to o złośliwym charakterze nadciśnienia, które źle rokuje dla pacjenta, jeśli nie zostanie podjęte natychmiastowe leczenie. Ciśnienie tętnicze musi być bezzwłocznie unormowane, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju jego groźnych następstw, takich jak niewydolność serca, nerek, udar i wiele innych.
Obraz dna oka może być również wykładnikiem wyrównania rozpoznanego nadciśnienia u pacjenta, gdyż zmiany w stadium I i II mogą się cofnąć po wyrównaniu parametrów. Są też pośrednim wskaźnikiem stosowania się pacjenta do zaleceń lekarza (compliance).