Powikłania zakażeń układu moczowego
Wczesne powikłania ostrych zakażeń układu moczowego
Do wczesnych powikłań ostrych zakażeń układu moczowego, poza uogólnieniem zakażenia, zalicza się:
- roponercze z powstaniem ognisk ropnych
- ogniskowe ostre bakteryjne zapalenie nerek
- gazowe ostre odmiedniczowe zapalenie nerek.
W większości przypadków proste zakażenia układu moczowego nie powodują zakażania uogólnionego. Wyjątkiem są przypadki ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek u małych dzieci, które w około 20% przypadków przebiegają z bakteriemią. Małe dzieci nie potrafią opisywać dolegliwości dyzurycznych, dlatego zakażenie układu moczowego jest u nich na ogół diagnozowane w trakcie poszukiwania przyczyny gorączki. W tej grupie wiekowej istnieje szczególne ryzyko rozwoju ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek, dlatego każdy przypadek objawowego zakażenia układu moczowego powinien być traktowany jako ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek z typowym dla zajęcia nerek ryzykiem powikłań.
Roponercze z powstaniem ognisk ropnych
Roponercze z powstaniem ognisk ropnych w miedniczce
Roponercze, które może prowadzić do powstania ropnych ognisk w miedniczce nerkowej, jest powikłaniem ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek z utrudnieniem odpływu moczu. Wiodącymi objawami są:
- gorączka
- miejscowa bolesność
- zmienna bakteriuria zależna od okresowego drenażu ognisk ropnych.
Roponercze z powstaniem ognisk ropnych na pograniczu rdzenia i kory
Roponercze i ropnie umiejscowione na pograniczu rdzenia i kory (ryc. 2, 3) są późnym powikłaniem zakażenia nerki z towarzyszącym utrudnieniem odpływu moczu.
Roponercze z powstaniem ognisk ropnych w korze
Ropnie umiejscowione w korze najczęściej są spowodowane zakażeniem krwiopochodnym, często o etiologii Staphylococcus aureus.
Ogniskowe ostre bakteryjne zapalenie nerek
Ogniskowe ostre bakteryjne zapalenie nerek jest zakażeniem nerki, w przebiegu którego powstają zlokalizowane ogniska zapalne, ale nie tworzą się ropnie. Uważa się, że może być to wczesny etap rozwoju ropnia nerki. Do powstania zlokalizowanych ognisk zapalnych w nerkach predysponują stany prowadzące do zastoju moczu lub odpływu wewnątrznerkowego.
Gazowe ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek
Gazowe ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek jest rzadką postacią zakażenia układu moczowego. Charakteryzuje się obecnością gazu w nerkach powstającego z rozkładu martwiczej tkanki i w wyniku metabolizmu glukozy przez bakterie Gram(-). Rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu w badaniach obrazowych (USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) pęcherzy zawierających gaz.