Laparoskopowe dystalne resekcje trzustki
lek. Wojciech Ciesielski
prof. dr hab. n. med. Adam Durczyński
dr hab. n. med. Piotr Hogendorf, prof. UM
prof. dr hab. n. med. Janusz Strzelczyk
- Metody minimalnie inwazyjne a chirurgia otwarta w leczeniu raka trzustki
- Wskazania do operacji resekcyjnych u pacjentów z rakiem trzustki
- Laparoskopowa dystalna resekcja trzustki metodą clockwise krok po kroku
- Omówienie metody radykalnej proksymalno-dystalnej modułowej pankreatosplenektomii
Choć temat laparoskopowej dystalnej resekcji trzustki pojawił się pierwszy raz w piśmiennictwie w 1996 roku, to nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem badaczy z całego świata1. Tylko w pierwszym kwartale tego roku w bazie piśmiennictwa PubMed pojawiło się ponad 40 publikacji pod hasłem „laparoscopic distal pancreatectomy”.
Jeszcze do niedawna dyskusja w świecie chirurgicznym skupiała się na przewadze metod minimalnie inwazyjnych (MIDP – minimally invasive distal pancreatectomy) nad chirurgią otwartą. Wyniki wieloośrodkowego, randomizowanego badania LEOPARD z zaślepieniem próby wskazują na wyższość MIDP u pacjentów z rakiem trzustki (PDAC – pancreatic ductal adenocarcinoma) w zakresie skrócenia czasu powrotu do pełnej sprawności, poprawy jakości życia oraz zmniejszenia częstości występowania opóźnionego opróżniania żołądka2. Wśród badaczy pojawiły się jednak wątpliwości dotyczące wyników onkologicznych uzyskiwanych u chorych leczonych MIDP w przypadku PDAC w kontekście częstości resekcji R0, zakresu resekcji powięzi Geroty oraz zakresu limfadenektomii3. Nad tym problemem pochyliło się m.in. European Consortium on Minimally Invasive Pancreatic Surgery (E-MIPS). To organizacja założona w 2016 roku, której celem jest prowadzenie międzynarodowych badań dotyczących bezpiecznego wdrażania małoinwazyjnych operacji trzustki. Obecnie E-MIPS zrzesza 146 ośrodków z 23 krajów w całej Europie. Trwa właśnie randomizowane, międzynarodowe badanie DIPLOMA, które ma na celu porównanie wyników leczenia onkologicznego w grupie pacjentów poddawanych MIDP z uzyskanymi u chorych leczonych metodą chirurgii otwartej pod względem odsetka mikroskopowo radykalnych resekcji PDAC4. W ośrodkach zrzeszonych w E-MIPS w 2019 roku 56% dystalnych resekcji trzustki (558 pacjentów) wykonano technikami minimalnie inwazyjnymi – w 71,9% przypadków była to laparoskopia. Konwersję do metody otwartej odnotowano w 10,9% operacji, a 90-dniowa śmiertelność u pacjentów poddanych MIDP wynosiła 1,1%5.
W ostatnich latach uwaga badaczy skupia się na porównaniu wyników leczenia PDAC za pomocą poszczególnych technik operacyjnych z grupy MIDP – metody laparoskopowej oraz robotowej. Wskazano, że operacje wykonywane z użyciem robota cechują się porównywalną całkowitą przeżywalnością pacjentów, skutecznością w zakresie resekcji R0, mniejszym odsetkiem konwersji do metody otwartej oraz skuteczniejszą limfadenektomią w porównaniu z zabiegami laparoskopowymi. Na niekorzyść chirurgii robotowej przemawiają jej mniejsza dostępność, wyższy koszt i dłuższy czas trwania operacji. W niektórych badaniach stwierdzono także większą częstość występowania powikłań oraz dłuższy czas hospitalizacji pacjentów operowanych za pomocą robota. Co istotne, operacje robotowe prawdopodobnie cechuje krótsza krzywa uczenia w porównaniu z procedurami laparoskopowymi. Autorzy publikacji zgadzają się, że potrzebne są silne dowody oparte na dobrej jakości prospektywnych, randomizowanych badaniach, żeby jednoznacznie określić rolę chirurgii robotowej w dystalnej resekcji trzustki6-12.
Kwalifikacja do operacji
Najczęstszym wskazaniem do dystalnej resekcji trzustki jest zmiana ogniskowa trzonu i/lub ogona trzustki. Według szacunków American Cancer Society w 2023 roku w Stanach Zjednoczonych na raka trzustki zachoruje około 64 000 osób, a 50 500 chorych umrze na ten nowotwór. Śmierć z powodu PDAC stanowi 7% wszystkich zgonów związanych z nowotworami złośliwymi w Stanach Zjednoczonych13. Stale rosnąca zachorowalność na raka trzustki nadal idzie w parze z rozpoznaniem w zaawansowanym stadium choroby oraz 5-letnią przeżywalnością na poziomie około 5%14.
Guzy zlokalizowane w trzonie trzustki, które stanowią 30-40% wszystkich zmian ogniskowych tego narządu, często diagnozowane są w stadium bardziej zaawansowanym niż zmiany w głowie trzustki, ponieważ dłużej pozostają bezobjawowe. Pierwszym objawem guzów zlokalizowanych w głowie trzustki jest często bezbólowa żółtaczka, a zmiany w dystalnych częściach narządu powodują zwykle niespecyficzne dolegliwości pod postacią bólu okolicy lędźwiowej. Rak gruczołowy stanowi 90% nowotworów złośliwych trzustki, reszta to głównie nowotwory neuroendokrynne, wywodzące się z komórek wewnątrzwydzielniczych trzustki (około 5%), oraz zmiany o innej etiologii. Leczeniem z wyboru jest resekcja chirurgiczna15.
W anglojęzycznym piśmiennictwie często używane jest określenie „resekcja lewostronna” (left-sided resection), które odnosi się do zakresu wycinanego narządu względem żyły krezkowej górnej (SMV – superior mesenteric vein). Zmiany ogniskowe trzustki zlokalizowane na prawo od SMV to guzy głowy trzustki kwalifikowane do pankreatoduodenektomii, a zmiany umiejscowione na lewo od SMV kwalifikują się do dystalnej resekcji trzustki. Problem stanowią guzy położone w cieśni trzustki (na wysokości SMV) – zależnie od rozmiaru i kierunku naciekania zmiany wykonuje się: pankreatoduodenektomię rozszerzoną na lewą stronę SMV, dystalną resekcję trzustki rozszerzoną na prawą stronę lub całkowitą pankreatektomię. W trudnych przypadkach decyzję o zakresie resekcji chirurgicznej zwykle podejmuje się w trakcie operacji na podstawie dokładnej oceny stanu miejscowego. Trzeba zawsze pamiętać o skrupulatnej, śródoperacyjnej ocenie pod kątem rozsiewu choroby nowotworowej do otrzewnej, wątroby lub odległych węzłów chłonnych, a w razie stwierdzenia cech rozsiewu należy odstąpić od operacji resekcyjnej i wykonać biopsję guza w celu kwalifikacji do dalszego leczenia onkologicznego15.
Operacje resekcyjne w przypadku raka trzustki obejmują wycięcie zmiany ogniskowej z odpowiednim marginesem zdrowych tkanek (resekcja R0) oraz wycięcie regionalnych węzłów chłonnych (ryc. 1). W przypadku dystalnej resekcji trzustki z powodu PDAC wskazane jest jednoczesne usunięcie śledziony, a u mniej więcej 40% chorych konieczne okazuje się wycięcie en bloc innych okolicznych narządów, takich jak np.: nadnercze, żołądek czy jelito grube. Operacje resekcyjne trzustki powinny być przeprowadzane w ośrodkach referencyjnych wykonujących minimum 15-20 operacji resekcyjnych trzustki rocznie (high-volume centers), co przekłada się na lepsze wyniki leczenia w tej grupie pacjentów15.
Technika operacyjna clockwise
Laparoskopowa dystalna resekcja trzustki w porównaniu z laparoskopową pankreatoduodenektomią jest procedurą mniej skomplikowaną technicznie, ze zdecydowanie krótszą krzywą uczenia się, co zwiększa szanse na jej szerokie zastosowanie w różnych rejonach świata. Dotychczas opisano wiele technik MIDP, m.in.: laparoskopię, operacje robotowe, zabiegi wykonywane z dostępu z pojedynczego portu (SILS – single incision laparoscopic surgery) oraz MIDP z ręczną asystą (HALS – hand-assisted laparoscopic surgery). Jedną z dobrze poznanych technik operacyjnych jest tzw. resekcja zgodna z ruchem wskazówek zegara (clockwise approach). Została ona po raz pierwszy zaprezentowana w 2002 roku przez Horacia J. Asbuna z Mayo Clinic (Floryda, USA) i szybko zaadaptowana do minimalnie inwazyjnej chirurgii trzustki16.
Podczas operacji metodą clockwise pacjenta układa się na prawym boku (pod kątem 15-30°), nogami w dół (w pozycji przeciwnej do Trendelenburga). Takie ustawienie pozwala uzyskać dobry dostęp do lewego górnego kwadranta jamy brzusznej. Chory musi być dobrze zabezpieczony, ponieważ w trakcie operacji może zajść konieczność zmiany pozycji stołu, np. w celu ułożenia pacjenta na plecach. Operator stoi po prawej stronie chorego, a dostęp do jamy brzusznej uzyskuje się z użyciem 4 trokarów:
- trokaru 10 mm wprowadzonego nad pępkiem, około 16 cm poniżej wyrostka mieczykowatego mostka
- trokaru 12 mm wprowadzonego około 8 cm na lewo w lewym śródbrzuszu
- trokaru 5 mm wprowadzonego około 2 cm poniżej łuku żebrowego w lewym nadbrzuszu
- trokaru 5 mm wprowadzonego w prawym nadbrzuszu:
- w przypadku resekcji ogona trzustki bliżej linii pośrodkowej ciała
- w przypadku resekcji na wysokości cieśni bardziej na prawo.
Dodatkowy, piąty, trokar (5 mm) umieszczony w prawym nadbrzuszu może się okazać niezbędny w celu trakcji żołądka i/lub lewego płata wątroby.