ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Sympozjum: nefrologia
Chory z hiperkaliemią. Postępowanie w stanach nagłych oraz sytuacjach powszechnie spotykanych w opiece ambulatoryjnej
Manish M. Sood, MD Amy R. Sood Robert Richardson, MD
W skrócie
Hiperkaliemia jest częstym zaburzeniem elektrolitowym, które może mieć śmiertelne następstwa. Ciężka hiperkaliemia może prowadzić do zagrażających życiu zaburzeń rytmu serca, dlatego bardzo ważna jest znajomość zasad postępowania w sytuacjach nagłych. U pacjentów zagrożonych wystąpieniem zaburzeń rytmu serca należy wdrożyć skuteczne postępowanie mające na celu zmniejszenie stężenia potasu w surowicy. W warunkach ambulatoryjnych rozpoznanie hiperkaliemii utrudnia rzekomy wzrost stężenia potasu w surowicy. Rzeczywisty wzrost zwykle jest spowodowany przyjmowaniem leków stosowanych w chorobach sercowo-naczyniowych u osób z upośledzoną filtracją kłębuszkową (GFR). Ponieważ częstość występowania przewlekłej choroby nerek ciągle wzrasta, prawdopodobnie zwiększy się częstość hiperkaliemii. Uporządkowana strategia postępowania pomoże w szybkim ustaleniu rozpoznania i leczeniu hiperkaliemii.
Hiperkaliemia to powszechne zaburzenie metaboliczne, które może mieć następstwa zagrażające życiu. Często jest klinicznie niema, może wstąpić nagle, wywołuje zaburzenia rytmu serca i w konsekwencji może prowadzić do zgonu. Częstość występowania tego zaburzenia w populacji ogólnej pacjentów ambulatoryjnych nie jest dokładnie znana, ale jest mała. Wśród pacjentów hospitalizowanych hiperkaliemia występuje z częstością 1-10%, a śmiertelność z jej powodu wynosi 1/1000.1,2 Do najczęstszych przyczyn hiperkaliemii należy przemieszczenie potasu z przestrzeni wewnątrzkomórkowej do zewnątrzkomórkowej, upośledzone wydalanie spowodowane niewydolnością nerek oraz działanie leków; u większości pacjentów etiologia jest wieloczynnikowa.
Statystyczny mieszkaniec Ameryki Północnej spożywa 40-80 mEq/l (40-80 mmol/l) potasu na dobę. Większość (80-90%) jest wydalana przez nerki, a reszta przez przewód pokarmowy. 98% potasu znajduje się wewnątrz komórek, pozostałe 2% w przestrzeni pozakomórkowej. Stężenie potasu zewnątrzkomórkowego jest utrzymywane w wąskim zakresie przez ścisłe mechanizmy kontrolujące.
Hiperkaliemia zagrażająca życiu
Ponieważ hiperkaliemia prowadzi do zagrażających życiu zaburzeń rytmu serca, niezwykle istotne jest szybkie jej rozpoznanie. U pacjentów z ciężką hiperkaliemią może występować ogólne osłabienie, niedowłady mięśniowe, zaburzenia rytmu serca lub nagłe zatrzymanie krążenia.
Utrzymanie odpowiedniego stopnia polaryzacji błony komórkowej w spoczynku jest niezbędnym warunkiem prawidłowej kurczliwości kardiomiocytów. Potencjał spoczynkowy błony komórkowej wynoszący –90 mV powstaje dzięki przemieszczeniu potasu do przestrzeni wewnątrzkomórkowej, za które odpowiada zależna od ATP pompa sodowo-potasowa. Kiedy stężenie potasu zewnątrzkomórkowego wzrasta, zmniejsza się gradient stężeń przezbłonowych tego jonu, prowadząc do pogorszenia czynności mięśnia sercowego.3
Pierwszą oznaką hiperkaliemii mogą być zmiany w elektrokardiogramie (ryc. 1).4,5 Zazwyczaj obserwuje się korelację pomiędzy coraz większymi nieprawidłowościami zapisu EKG a rosnącym stężeniem potasu we krwi. Zmienność pomiędzy pacjentami jest jednak wysoka.
Niestety, zmiany w EKG mogą być subtelne lub nawet nieobecne, co dodatkowo utrudnia ustalenie rozpoznania. W retrospektywnym badaniu zmiany w EKG obserwowano u 43% pacjentów ze stężeniem potasu od 6,0 do <6,8 mEq/l (6,0 do <6,8 mmol/l) oraz tylko u 55% ze stężeniem ≥6,8 mEq/l (≥6,8 mmol/l).1 Zatem EKG może nie być wystarczająco czułe w wykrywaniu łagodnej i umiarkowanej hiperkaliemii. Wiele opisów przypadków dotyczy pacjentów z ciężką hiperkaliemią, u których zapis EKG jest prawidłowy.6 Jeśli jednak wystąpią zmiany w EKG, należy to traktować jako sytuację nagłą i rozpocząć leczenie empiryczne (ryc. 2). Skuteczność leczenia hiperkaliemii oceniano w niewielu badaniach klinicznych, ale w większości przypadków była ona łagodna. Nie ma danych wskazujących, przy jakim stężeniu potasu należy wdrożyć leczenie ratujące życie.
Zmniejszenie pobudliwości mięśnia sercowego
Sole wapnia
Wlew wapnia, pierwszy krok w przypadkach nagłych, stabilizuje błonę kardiomiocytów. Standardowa dawka to 500-1000 mg (5-10 ml 10% roztworu), które podaje się dożylnie przez 2-3 min, monitorując jednocześnie czynność serca. Sole wapnia charakteryzują się szybkim początkiem działania (3-5 min), które utrzymuje się ponad godzinę. Nie wpływają na stężenie potasu w surowicy i są skuteczne nawet u pacjenta z prawidłowym stężeniem wapnia. Ze względu na nieprzewidywalny charakter zaburzeń rytmu serca sole wapnia we wlewie należy podać zawsze, jeśli jakiekolwiek zmiany w EKG sugerują hiperkaliemię. Pacjenci bez zmian w EKG znajdujący się w grupie wysokiego ryzyka zaburzeń rytmu serca (np. ci z szybko narastającym stężeniem potasu lub współistniejącymi innymi zaburzeniami elektrolitowymi) mogą odnieść korzyść z profilaktycznego podania wapnia. Podanie soli wapnia powinno znormalizować zapis EKG. Jeśli do tego nie dojdzie, można podać drugą dawkę.
Sole wapnia są dostępne w dwóch postaciach – chlorku wapnia oraz glukonianu wapnia. Chlorek wapnia zawiera więcej wapnia niż glukonian: w 10 ml 10% roztworu chlorku wapnia znajduje się 27,2 mg/dl (6,8 mmol/l) wapnia, a w 10 ml 10% roztworu glukonianu wapnia – 8,8 mg/dl (2,2 mmol/l). Glukonian wapnia jest metabolizowany w wątrobie; u pacjentów we wstrząsie i z upośledzoną perfuzją wątrobową konwersja do biologicznie aktywnej postaci może być upośledzona.7 Chlorek wapnia może podrażniać żyły i uszkadzać tkanki przy wynaczynieniu.
Należy uważać, stosując wlew u pacjentów z towarzyszącym zatruciem glikozydami nasercowymi, ponieważ nagły napływ wapnia do kardiomiocytów może nasilić bradykardię i spowodować zatrzymanie akcji serca. Niektórzy autorzy zalecają powolny wlew glukonianiu wapnia, jeśli widoczne są zmiany w EKG wynikające z hiperkaliemii, takie jak zanik załamków P lub poszerzenie zespołu QRS. W tej sytuacji wapń należy rozcieńczyć w 250 ml 5% glukozy i podawać w ciągu 30 min.3 Opisywano również przypadki, w których zaburzenia rytmu serca ustąpiły dopiero po podaniu fragmentów Fab wiążących digoksynę.8 W zatruciu digoksyną, w celu szybkiego usunięcia potasu, może być konieczna hemodializa z jednoczesnym podaniem fragmentów Fab, jeśli inne metody zawiodły.
Nie przeprowadzono badań klinicznych oceniających skuteczność wlewu soli wapnia u pacjentów z hiperkaliemią. Niemniej jednak metodę tę stosuje się w zwalczaniu hiperkaliemii od ponad 100 lat, powinna więc być pierwszym krokiem postępowania.
Insulina
Dowiedziono, że podanie insuliny jest metodą umożliwiającą szybkie obniżenie stężenia potasu we krwi w wyniku jego przemieszczenia się do wnętrza komórek. Wykazano skuteczność dożylnego podania insuliny oraz ciągłego wlewu glukozy z insuliną.9 Stężenie potasu obniża się w ciągu 15 min, przy czym największy efekt osiąga się po ok. 60 min; utrzymuje się on 4-6 h. Zmniejszenie stężenia potasu waha się w przedziale 0,5-1,0 mEq/l (0,5-1,0 mmol/l) i zależy od dawki (większe zmiany występują po podaniu 20 j. niż 10 j. insuliny krótkodziałającej).10 W przypadku znacznej hiperglikemii (stężenie glukozy >360 mg/dl; 19,98 mmol/l) należy zastosować samą insulinę, ponieważ dodatkowo podana glukoza zwiększa hipertoniczność, która może nasilić hiperkaliemię. Głównym działaniem niepożądanym jest hipoglikemia. Można jej uniknąć dzięki ścisłemu monitorowaniu i podawaniu 25-50 g glukozy (1-2 ampułki 50% glukozy). U dzieci często podaje się samą glukozę, aby zwiększyć sekrecję endogennej insuliny.11 Niewiele dowodów potwierdza skuteczność takiego postępowania u dorosłych; paradoksalnie zwiększenie osmolalności może nasilić u nich hiperkaliemię.12