ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Sympozjum: nefrologia
Cukrzycowa choroba nerek – aktualne wytyczne
prof. dr hab. med. Stanisław Czekalski
Wprowadzenie
W 2007 r. opublikowano wytyczne i zalecenia dotyczące praktyki klinicznej w cukrzycy i przewlekłej chorobie nerek opracowane przez zespół amerykańskich i europejskich nefrologów.1 Podobnie jak wcześniejsze opracowania grupy roboczej Kidney Disease Outcome Quality Initiative (KDOQI) przygotowane przez National Kidney Foundation wytyczne oparto na analizie najbardziej wiarygodnych i rzetelnych informacji zawartych w piśmiennictwie. Nowe wytyczne mają bardzo duże znaczenie, ponieważ uwzględniają epidemiczny wzrost częstości występowania otyłości, cukrzycy, choroby sercowo-naczyniowej i ich związek z rozwojem przewlekłej choroby nerek.1 W USA i w wielu krajach europejskich, w tym w Polsce, uszkodzenie nerek spowodowane przez cukrzycę, prowadzące do schyłkowej ich niewydolności, stało się najczęstszą przyczyną kwalifikowania pacjentów do kosztownego leczenia nerkozastępczego.2,3 Szczególnie schyłkowa niewydolność nerek rozwijająca się w przebiegu cukrzycy typu 2 jest uznawana za porażkę medyczną o wymiarze światowym.4 W omawianych wytycznych podkreślono szczególnie dwa problemy – współwystępowania przewlekłej choroby nerek z cukrzycą, które jest przyczyną wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego, i znaczenia wczesnej interwencji terapeutycznej podejmowanej w takich przypadkach w celu hamowania progresji choroby nerek i jednocześnie zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego.1 W nowych wytycznych stosowane jest rozpoznanie „cukrzycowa choroba nerek”, którym zastąpiono termin „nefropatia cukrzycowa”, uznając, że ma on znaczenie historyczne, odzwierciedlające występowanie białkomoczu u chorego na cukrzycę.1 Sprecyzowano kryteria rozpoznania cukrzycowej choroby nerek, ujednolicono stadia progresji cukrzycowej choroby nerek i niecukrzycowych przewlekłych chorób nerek. Podkreślono także konieczność różnicowania cukrzycowej choroby nerek i niecukrzycowych przewlekłych chorób nerek, które mogą współistnieć u chorych na cukrzycę.1
Wymienione zagadnienia powinny być upowszechnione wśród lekarzy i zyskać akceptację środowiska nefrologicznego. Autorzy nowych wytycznych zdają sobie jednak sprawę, że rozwój wiedzy może przynieść dalszą ewolucję poglądów.1 Już teraz pojawiają się opracowania krytykujące utrzymanie historycznego pojęcia „mikroalbuminuria” i kryteriów jej rozpoznawania,5 co można uznać za zwiastun nadchodzących zmian. Zanim jednak nowe poglądy zostaną poparte niezbitymi dowodami, ważne jest wdrożenie innowacyjnych ustaleń zawartych w aktualnych wytycznych.
Podział zaproponowany w opracowaniu KDOQI na wytyczne (guidelines) i zalecenia (recommendations) w odniesieniu do praktyki klinicznej był oparty na sile dowodów uzyskanych z piśmiennictwa.1 Wytyczne ustalono, gdy członkowie grupy roboczej uzyskali konsensus, że dowody są na tyle mocne, iż na ich podstawie można sformułować wnioski dotyczące praktyki klinicznej. Zalecenia zaś formułowano, gdy nie było dostatecznego uzasadnienia dla wytycznych, ale opierano się na dostępnych dowodach i opinii ekspertów.1 Sprecyzowano 5 głównych wytycznych i 4 główne zalecenia.
Wytyczne
Wytyczna 1. Dotyczy badań przesiewowych i rozpoznania cukrzycowej choroby nerek
Na początku podkreślono, że przewlekła choroba nerek rozpoznana u chorego na cukrzycę na podstawie ustalonych wcześniej kryteriów6 może być cukrzycową chorobą nerek lub nie. Dla przypomnienia definicję przewlekłej choroby nerek przedstawiono w tabeli 1.6
Jeśli u chorego na cukrzycę nie ustalono przyczyny uszkodzenia nerek, należy przeprowadzić badania, by ją określić (cukrzycowa lub określona niecukrzycowa choroba nerek).
U chorych na cukrzycę badania przesiewowe w kierunku cukrzycowej choroby nerek należy prowadzić co roku. Powinno się je rozpocząć w 5 lat po rozpoznaniu cukrzycy typu 1 lub od momentu rozpoznania cukrzycy typu 2. Badanie przesiewowe powinno obejmować: pomiar stosunku stężenia albumin i kreatyniny w przygodnej próbce moczu (UACR – urinary albumin-creatinine ratio), pomiar stężenia kreatyniny w surowicy oraz ocenę szacunkową wielkości przesączenia kłębuszkowego (eGFR – estimated glomerular filtration rate) na podstawie skróconego wzoru z badania MDRD:
eGFR = 186,3 × stężenie kreatyniny (mg/dl)-1,154 × wiek-0,203
(× 0,742 w przypadku kobiet i × 1,21 w przypadku rasy czarnej).
Należy dążyć, aby każde laboratorium oznaczające stężenie kreatyniny w surowicy podawało również wartość eGFR (ml/min/1,73 m2).
Podwyższone wartości UACR (≥30 mg/g) trzeba potwierdzić (jeśli nie stwierdza się zakażenia układu moczowego) przynajmniej 2 dodatkowymi oznaczeniami UACR w pierwszej porannej próbce moczu w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy. Mikroalbuminurię zdefiniowano jako UACR 30-300 mg/g, w przypadku makroalbuminurii wartość UACR wynosi >300 mg/g. Aby potwierdzić klasyfikację, 2 spośród 3 oznaczeń powinny się mieścić w zakresie mikro- lub makroalbuminurii. W tabeli 2 przedstawiono definicję nieprawidłowego wydalania albumin w moczu.1 Należy zwrócić uwagę na wymienione pod nią okoliczności, które mogą wpływać na zwiększenie albuminurii, i starać się je wyeliminować przed przeprowadzeniem oznaczenia UACR lub – gdy jest to niemożliwe – uwzględnić w interpretacji wyniku.
Wartościowym rozwiązaniem w nowych wytycznych jest zastosowanie u chorych na cukrzycę kryteriów diagnostycznych przewlekłej choroby nerek, z włączeniem utrzymującej się zwiększonej albuminurii (mikroalbuminurii) jako wczesnego wskaźnika uszkodzenia nerek. Umożliwia to skuteczną interwencję terapeutyczną hamującą progresję upośledzenia czynności nerek. Drugim ważnym elementem wytycznych jest włączenie oceny eGFR do badań przesiewowych w kierunku przewlekłej choroby nerek u chorych na cukrzycę. Jeśli współistnieją wskaźniki uszkodzenia nerek, wartość eGFR umożliwia określenie stadium przewlekłej choroby nerek (w tym cukrzycowej choroby nerek), a jeżeli ich nie ma, wartość eGFR <60 ml/min/1,73 m2 pozwala rozpoznać przewlekłą chorobę nerek w stadium 3 lub wyższym.
U większości chorych na cukrzycę przewlekła choroba nerek powinna być przyczynowo przypisana cukrzycy (można rozpoznać cukrzycową chorobę nerek), jeżeli występuje makroalbuminuria lub mikroalbuminuria (przy współistnieniu retinopatii cukrzycowej lub w cukrzycy typu 1 trwającej co najmniej 10 lat). Inne przyczyny przewlekłej choroby nerek należy rozważyć w przypadku występowania którejkolwiek z poniższych okoliczności:1
- niewystępowanie retinopatii cukrzycowej
- niskie wartości albo szybko zmniejszające się wartości GFR
- szybko nasilający się białkomocz lub zespół nerczycowy
- nieskuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego
- występowanie aktywnego osadu moczu (erytrocyty, leukocyty, wałeczki)
- objawy innej choroby ogólnoustrojowej
- zmniejszenie GFR >30% w ciągu 2-3 miesięcy po rozpoczęciu stosowania inhibitora konwertazy angiotensyny lub antagoni-
sty receptorów AT1 dla angiotensyny II (ARB).
W ten sposób dokładnie określono, u których chorych należy przeprowadzić różnicowanie między niecukrzycowymi chorobami nerek (mogącymi towarzyszyć cukrzycy) i cukrzycową chorobą nerek, czyli uszkodzeniem nerek wywołanym pierwotnie przez cukrzycę. Współistnienie niecukrzycowych chorób nerek z cukrzycą, zwłaszcza typu 2, w różnych opracowaniach ocenia się na 5-30% przypadków.7 W razie wątpliwości badaniem rozstrzygającym jest ocena morfologiczna bioptatu nerki. Jej wykonanie nie jest jednak uzasadnione, gdy spełnione są podane powyżej kryteria klinicznego rozpoznania cukrzycowej choroby nerek.