ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Egzamin z medycyny
Egzamin z interny
Pytania i komentarze: lek. Joanna Goździkiewicz, dr n. med. Alicja Rydzewska-Rosołowska
Konsultacja: prof. dr hab. med. Michał Myśliwiec, Klinika Nefrologii i Transplantologii UM w Białymstoku
Dobre przygotowanie się do egzaminu specjalizacyjnego z tak obszernego działu medycyny, jakim są choroby wewnętrzne, jest zadaniem trudnym. Na egzaminach zdarzają się pytania dotyczące zagadnień, w których przypadku konieczna jest znajomość najnowszych publikacji, gdyż wiedza podręcznikowa nie daje pewności wyboru prawidłowej odpowiedzi. Ważne jest jednak nie tylko przyswajanie stale aktualizowanej wiedzy, lecz także umiejętność rozwiązywania testów. Chcąc pomóc czytelnikom w dobrym przygotowaniu się do sprawdzianu, co miesiąc publikujemy pytania testowe, których forma jest bardzo zbliżona do pytań egzaminacyjnych. Przy każdym z pytań zamieszczamy konsultowany przez wybitnego specjalistę opis, który powinien pozwolić na znalezienie prawidłowej odpowiedzi. Zagadnienia, do których ułożone są pytania, zostały nadesłane przez czytelników. Propozycje kolejnych tematów, które zdaniem Państwa warto zamieścić w repetytorium, prosimy nadsyłać na adres: repetytorium@medical-tribune.pl
1. Który z wymienionych leków najczęściej wywołuje ostre uszkodzenie wątroby?
1. Cyprofloksacyna
2. Amoksycylina z kwasem klawulanowym
3. Wankomycyna
4. Klarytromycyn
5. Metronidazol
Antybiotykiem, który najczęściej wywołuje ostre uszkodzenie wątroby, jest amoksycylina z kwasem klawulanowym. Zazwyczaj uszkadza wątrobę w mechanizmie cholestatycznym, aczkolwiek u osób młodszych, które stosowały lek krócej, można obserwować uszkodzenie cytotoksyczne. Według niektórych rejestrów antybiotyk ten może odpowiadać za ponad 10% przypadków polekowego ostrego uszkodzenia wątroby.
2. Najbardziej prawdopodobną przyczyną wodobrzusza przy różnicy pomiędzy stężeniem albuminy w surowicy i w płynie z jamy otrzewnowej (SAAG – serum-ascites albumin gradient) >1,1 g/dl jest:
1. Rozsiana choroba nowotworowa z licznymi przerzutami do otrzewnej
2. Gruźlicze zapalenie otrzewnej
3. Marskość wątroby
4. Zapalenie trzustki
5. Zespół nerczycowy
Obliczenie SAAG, czyli różnicy pomiędzy stężeniem albuminy w surowicy i w płynie z jamy otrzewnowej (pobranymi tego samego dnia), jest bardzo przydatne w diagnostyce przyczyn wodobrzusza. SAAG >1,1 g/dl z 97% prawdopodobieństwem pozwala przypuszczać, że przyczyną wodobrzusza jest nadciśnienie wrotne. Najczęstsze przyczyny wysokiego SAAG to: marskość wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby, niewydolność serca, zaciskające zapalenie osierdzia, liczne przerzuty do wątroby, zespół Budda-Chiariego. Przy niskim SAAG (<1,1 g/dl) prawdopodobne przyczyny wodobrzusza to: przerzuty do otrzewnej, gruźlica otrzewnej, zapalenie trzustki lub zespół nerczycowy.
.
3. Najbardziej swoistym markerem autoimmunologicznego zapalenia trzustki jest:
1. Stężenie IgG4 w surowicy
2. Miano przeciwciał anty-ds-DNA
3. Miano przeciwciał p-ANCA
4. Miano przeciwciał c-ANCA