BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Konsultacje – inni specjaliści do internistów
Chirurg odpowiada na trudne pytania
Lek. Monika Wojtasik
Konsultacja chirurgiczna jest wskazana u osób, u których należy rozważyć leczenie zabiegowe. Przed rozpoczęciem lecznia konieczna jest jednak weryfikacja rozpoznania.
1. Kiedy i jakimi lekami należy rozpocząć leczenie żylaków odbytu?
Chorzy zgłaszający dolegliwości okolicy odbytu zwykle przypisują je żylakom odbytu. Tymczasem przyczyną różnych objawów w tej okolicy mogą być, poza chorobą hemoroidalną i zaburzeniami w obrębie splotu żylnego okołoodbytowego, szczelina odbytu, ropień okołoodbytniczy, przetoka odbytu, choroba nowotworowa, kłykciny kończyste, wypadanie odbytnicy, świąd odbytu, choroba uchyłkowa, grzybica skóry okolicy odbytu i wiele innych. Należy też pamiętać, że osoby cierpiące z powodu choroby hemoroidalnej zgłaszają okresowe nasilenie dolegliwości w ciągu wielu lat jej trwania, co oznacza, że pojawienie się objawów nowej choroby może być mylnie zlekceważone jako kolejne zaostrzenie. Przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest weryfikacja rozpoznania. Nie wolno odstąpić od oglądania okolicy odbytu i badania palcem przez odbyt. W przypadku krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego lub innych objawów sugerujących nowotwór konieczna jest endoskopowa lub radiologiczna ocena jelita grubego.
W celu złagodzenia objawów choroby hemoroidalnej należy zalecić choremu modyfikację nawyków życia codziennego. Poprawę może przynieść picie co najmniej 1,5 litra wody na dobę, dieta bogata w błonnik, ruch, redukcja masy ciała. Ponadto wskazane jest leczenie zaparć, unikanie przedłużonego parcia na stolec (np. odstąpienie od zwyczaju czytania w toalecie), mycie po defekacji zamiast używania papieru toaletowego. Pomocne może być stosowanie nasiadówek z wywaru kory dębu o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. W celu zmniejszenia krwawienia podaje się doustne preparaty diosminy. Działanie łagodzące, ściągające i przeciwbólowe mają preparaty w czopkach i maściach zawierające wyciągi ziołowe i zabite bakterie E. coli. W nasilonym stanie zapalnym można stosować środki z dodatkiem glikokortykosteroidów, ból doraźnie łagodzą preparaty z lidokainą, pomocne są też czopki z metronidazolem.
2. Kiedy choroba hemoroidalna jest wskazaniem, by skierować chorego do chirurga?
Konsultacja chirurgiczna jest wskazana u chorych, u których należy rozważyć leczenie zabiegowe choroby hemoroidalnej. Kwalifikacja do leczenia zabiegowego zależy od stopnia zaawansowania zmian i jest przeprowadzana indywidualnie po ocenie nasileni...