Egzamin z medycyny
Egzamin z medycyny
Pytania przygotował dr n. med. Piotr Burda, Ośrodek Kontroli Zatruć – Warszawa
Ten dział jest wzorowany na pytaniach z trzeciego etapu egzaminu USMLE® (United States Medical Licensing Examination®). USMLE® jest trójstopniowym egzaminem, którego pierwsze dwa etapy zdawane są podczas studiów, natomiast ostatni, trzeci etap – zwykle podczas rezydentury. W Stanach Zjednoczonych pozytywny wynik tego egzaminu jest warunkiem uzyskania licencji na wykonywanie zawodu lekarza. Taka metoda sprawdzania wiedzy i umiejętności jest najbardziej wartościowa w edukacji medycznej. Stosuje ją również American Board of Internal Medicine® – instytucja przeprowadzająca w Stanach Zjednoczonych egzamin specjalizacyjny z chorób wewnętrznych. Do takiej formy zadawania pytań dąży się także podczas przygotowania egzaminów specjalizacyjnych w Polsce.
1. 49-letni mężczyzna, znaleziony w opuszczonym domku działkowym, został przywieziony do SOR w dość ciężkim stanie ogólnym, z zaburzeniami świadomości oraz zaburzeniami oddychania (oddech Kussmaula). Z tego względu nie można było przeprowadzić wywiadu. W badaniach stwierdzono: gazometria krwi tętniczej pH 6,9; aktualne HCO3 – 7 mEq/l; BE -20; glikemia – 240 mg/dl; kreatynina 2,4 mg/dl. Jakie należy zlecić badanie toksykologiczne w celu wstępnego rozpoznania przyczyny stanu pacjenta i możliwego zatrucia?
A. Oznaczenie alkoholu metylowego we krwi
B. Oznaczenie ilościowe paracetamolu
C. Oznaczenie ilościowe glikolu etylenowego i alkoholu metylowego
D. Oznaczenie amanityny
E. Oznaczenie ilościowe salicylanów
Komentarz:
Ciężka kwasica metaboliczna, której charakterystycznym objawem klinicznym jest oddech Kussmaula, występuje we wszystkich wymienionych zatruciach. W zatruciach paracetamolem i w zespole sromotnikowym kwasica metaboliczna pojawia się w późniejszym okresie choroby. Po spożyciu alkoholu metylowego, glikolu etylenowego oraz kwasu acetylosalicylowego zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej występują już po kilku godzinach od zatrucia. Ze względu na okoliczności zdarzenia (mężczyzna został znaleziony na działce) najbardziej prawdopodobną przyczyną zatrucia jest spożycie alkoholu metylowego, glikolu etylenowego lub ich mieszaniny. W pierwszej kolejności należy zlecić oznaczenie ilościowe alkoholu metylowego i glikolu etylenowego.
2. Do SOR zgłosiła się matka z kilkuletnim dzieckiem. Kobieta podejrzewała, że dziecko zostało ukąszone w okolicy stawu skokowego przez żmiję zygzakowatą. Lekarz stwierdził dwie punktowe zmiany oraz niewielkie zaczerwienienie tej okolicy, bez obrzęku. Czynność serca oraz ciśnienie tętnicze były prawidłowe. Właściwym postępowaniem jest: