ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Dermatologia
Choroby płytki paznokciowej
prof. dr hab. n. med. Anna Woźniacka
OPIS PRZYPADKU
Do kliniki dermatologii zgłosił się 56-letni mężczyzna ze zmianą zabarwienia płytki paznokciowej palucha występującą od 2 lat (ryc. 1). Z uwagi na brak dolegliwości podmiotowych i początkowo mały defekt kosmetyczny pacjent nie szukał wcześniej porady specjalistycznej. W bezpośrednim badaniu zeskrobin znaleziono nici grzyba, a uzyskany po 4 tygodniach wynik hodowli wykazał obecność Trichophyton rubrum
Do chorób lokalizujących się w obrębie płytki paznokciowej zalicza się:
1. Grzybicę płytki paznokciowej
2. Łuszczycę paznokci
3. Liszaj czerwony płaski
4. Skrzydlik (pterygium)
Grzybica płytki paznokciowej
Grzybicą płytki paznokciowej określa się zakażenie wywołane przez dermatofity (najczęściej Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum), rzadziej grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida (C. albicans, C. krusei, C. glabrata, C. tropicalis, C. parapsilosis) oraz grzyby pleśniowe (Scopulariopsis brevicaulis, Hendersonula toruloidea, Aspergillus).
Zmiany kliniczne cechują się wzmożonym rogowaceniem podpłytkowym, zmianą zabarwienia i utratą przejrzystości płytki. Zazwyczaj nie stwierdza się objawów zapalenia tkanki okołopaznokciowej. Najczęściej zajęte są pojedyncze płytki, które są zgrubiałe, przebarwione, kruche, łamliwe i pobruzdowane.
Dane epidemiologiczne wskazują, że grzybica jest najczęstszą chorobą paznokcia, a jej występowanie w populacji ocenia się na 2-13%, aczkolwiek dane te mogą być znacznie zaniżone, wielu pacjentów nie zgłasza się bowiem z tym problemem do lekarza.