ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Dermatologia
Kontaktowe zapalenie skóry
prof. zw. dr hab. n. med. Anna Woźniacka
OPIS PRZYPADKU
Pacjentka, lat 30, zgłosiła się do izby przyjęć Kliniki Dermatologii i Wenerologii z powodu rozsianych zmian o charakterze obrzękowych rumieni i pęcherzy. Wykwity pojawiły się nagle w godzinach wieczornych. Zlokalizowane były na tułowiu i kończynach (ryc. 1-3).
Chora zgłaszała ból i pieczenie skóry. W tym dniu była słoneczna pogoda, a kobieta wykonywała prace w ogrodzie. W wywiadzie nie podawała żadnych chorób ogólnoustrojowych ani też przyjmowania leków lub preparatów ziołowych.
W rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić następujące choroby skóry:
1. Fitofotodermatozę (fototoksyczne lub fotoalergiczne zapalenie skóry)
2. Półpasiec
3. Pęcherzycę zwykłą
4. Pemfigoid pęcherzowy
Fitofotodermatozy
Fitofotodermatozy to zmiany skórne będące wynikiem kontaktu rośliny ze skórą eksponowaną na działanie promieniowania słonecznego w zakresie UVA (320-400 nm). Reakcje o tym charakterze mogą być wywołane w mechanizmie fototoksycznym lub fotoalergicznym.
Odczyny fototoksyczne prowadzą do ostrej reakcji zapalnej, która ogranicza się do miejsca działania promieniowania. Zmiany rozwijają się szybko, w ciągu kilku godzin, a klinicznie przypominają oparzenie słoneczne, tj. mają postać rumieni, obrzęków...