ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Nowości w praktyce
Leczenie zespołu jelita nadwrażliwego, czyli bez przełomu
dr hab. n. med. Marek Waluga1
lek. Rafał Kotulski2
lek. Marta Dobras1
Wytyczne American Gastroenterological Association (AGA) dotyczą wskazań do zastosowania kilku leków przeznaczonych do terapii zespołu jelita nadwrażliwego (IBS – irritabile bowel syndrome), zarówno nowych, nieobecnych na polskim rynku, jak i znanych już od co najmniej kilku lat.
Rekomendacje AGA dotyczące farmakologicznego leczenia IBS u dorosłych zostały opracowane przez Komitet do spraw Praktyki Klinicznej i Oceny Jakości (obecnie Komitet Wytycznych Praktyki Klinicznej) i zaaprobowane przez Radę Zarządzającą AGA.1 Proces opracowania wytycznych przeprowadzono z użyciem metodologii Grading of Recommendations Assessment, Development and Evaluation (GRADE) (tab. 1).
Wytyczne odnoszą się tylko do pacjentów spełniających kryteria IBS (zarówno postać z dominującym zaparciem – IBS-C [IBS with constipation], jak i postać z biegunką – IBC-D [with diarrhea]), a nie do objawów (zaparcia lub biegunki) występujących bez związku z IBS. W rekomendacjach nie ujęto problematyki stosowania preparatów niefarmaceutycznych (np. błonnika), a także innych metod leczenia IBS (modyfikacje dietetyczne, biofeedback, akupunktura).
Stosowanie linaklotydu u pacjentów z IBS-C
Wyniki dwóch prób klinicznych przeprowadzonych z randomizacją, w których u pacjentów z IBS-C zastosowano linaklotyd, wykazały niewielką poprawę w postaci zmniejszenia nasilenia bólów brzucha i polepszenia motoryki jelita. Dodatkowo stwierdzono ogólną poprawę samopoczucia u chorych z IBS. Biegunka, z powodu której trzeba by przerwać leczenie, występowała u niewielkiego procenta pacjentów.
Wytyczne AGA zalecają stosowanie linaklotydu u pacjentów z IBS-C (mocne zalecenia, wysoka jakość dowodów).
Stosowanie lubiprostonu u pacjentów z IBS-C
Przeprowadzono dwa badania z randomizacją nad skutecznością lubiprostonu w łagodzeniu dolegliwości u chorych z IBS-C. Ich wyniki wskazują na niewielką poprawę podczas terapii i małą liczbę działań niepożądanych.
Tabela 1. Skala GRADE jakości dowodów, siły rekomendacji i wskazań do leczenia (wg 1 pozycji piśmiennictwa)
Eksperci AGA zalecają podawanie lubiprostonu u pacjentów z IBS-C (warunkowe zalecenia, średnia jakość dowodów).
Stosowanie makrogolu (PEG) u pacjentów z IBS-C
Przeprowadzono kilka badań nad stosowaniem makrogolu u pacjentów z przewlekłym zaparciem, ale tylko jedno z randomizacją z udziałem chorych z IBS-C. Jego wyniki nie wykazały korzyści ze stosowania tego leku. Należy je jednak interpretować z ostrożnością z uwagi na niewielką grupę badanych i krótki okres obserwacji. Skuteczność makrogolu w przewlekłym zaparciu oraz podczas przygotowania do kolonoskopii wskazuje na korzystny wpływ tego leku na wzrost częstości wypróżnień. W związku z tym środki przeczyszczające typu PEG mogą być użyteczne u pacjentów z IBS-C dla złagodzenia objawów lub wspomagania leczenia. Makrogol powoduje niewiele działań niepożądanych, a jego koszt jest niski.
Wytyczne AGA sugerują stosowanie makrogolu u chorych z IBS-C, ale zalecenia te są warunkowe, a jakość dowodów, na których są oparte, niska.