Kierowanie do specjalisty
Kiedy skierować chorego do nefrologa?
prof. dr hab. n. med. Dariusz Moczulski
Artykuł ten rozpoczyna serię kilku prac dotyczących problematyki wskazań do skierowania chorego do poszczególnych specjalistów.
Zbyt późne skierowanie pacjenta do specjalisty może zaprzepaścić realne możliwości wykrycia choroby i jej wyleczenia, ale z kolei zbyt pochopne zlecanie konsultacji ogranicza dostęp do specjalisty osobom, które rzeczywiście potrzebują jego opieki.
W codziennej praktyce spotyka się przykłady zarówno zbyt późnego, jak i niezasadnego skierowania do nefrologa. Te pierwsze dotyczą głównie chorych wymagających pilnego rozpoczęcia leczenia nerkozastępczego, te drugie natomiast osób we wczesnych stadiach przewlekłej choroby nerek z GFR między 45 a 60 ml/min/1,73 m2 (tab. 1), bez dodatkowych cech tej choroby, takich jak zwiększone wydalanie albumin czy białkomocz.
Zasadne skierowanie chorego do nefrologa
Na podstawie zaleceń National Institute for Health and Care Excellence (NICE) i Kidney Disease Improving Global Outcomes (KDIGO) opracowano listę przypadków, w których należy rozważyć skierowanie chorego do nefrologa.
1. Skieruj do nefrologa każdą osobę z GFR <30 ml/min/1,73 m2
U osób z GFR <30 ml/min/1,73 m2 istnieje duże ryzyko, że wystąpi w najbliższym czasie potrzeba rozpoczęcia leczenia nerkozastępczego. Stwierdza się u nich również powikłania, takie jak zaburzenia elektrolitowe, zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej czy niedokrwistość, które wymagają specja-listycznego leczenia. Istnieją obserwacje potwierdzające, że opieka nefrologa u osób z GFR <30 ml/min/1,73 m2 przedłuża ich życie. Gdy chorzy ci zostaną odpowiednio wcześnie skierowani do nefrologa, można bez pośpiechu wybrać metodę leczenia nerkozastępczego oraz odpowiedni moment jego rozpoczęcia. W przypadku zakwalifikowania do leczenia nerkozastępczego można wytworzyć operacyjnie przetokę tętniczo-żylną. Zalecenia NICE1 i KDIGO2 są zgodne w kwestii skierowania do nefrologa chorego z GFR <30 ml/min/1,73 m2.