BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Kardiologia
Wartość diagnostyczna oznaczeń peptydu natriuretycznego typu B
dr n. med. Piotr Jędrusik
Peptydy natriuretyczne (BNP/NT-proBNP) są ważnymi biomarkerami o uznanej roli w rozpoznawaniu niewydolności serca oraz ocenie ciężkości choroby i rokowania u pacjentów z tym zespołem klinicznym. Ich oznaczenia mogą być również wykorzystywane do monitorowania oraz modyfikacji intensywności leczenia niewydolności serca. Wartość oznaczeń BNP/NT-proBNP oceniano także w innych sytuacjach klinicznych, między innymi u pacjentów z chorobą wieńcową lub zatorowością płucną.
CELE ARTYKUŁU
Po przeczytaniu artykułu Czytelnik powinien umieć:
- wymienić wskazania oznaczenia proBNP
- zinterpretować wynik stężenia proBNP
- rozpoznać sytuacje mogące fałszować wartość diagnostyczną oznaczenia stężenia proBNP
- przedstawić strategię postępowania u chorego z podwyższonym stężeniem proBNP
Niewydolność serca jest jedną z głównych przyczyn chorobowości i umieralności z przyczyn sercowo-naczyniowych, a częstość występowania tego zespołu klinicznego stale się zwiększa. W praktyce klinicznej, zwłaszcza w sytuacjach nagłych, rozpoznawanie niewydolności serca opiera się głównie na objawach klinicznych, takich jak duszność i obrzęki, danych z wywiadów wskazujących na istnienie substratu niewydolności serca (np. pozawałowe uszkodzenie mięśnia sercowego albo dysfunkcja rozkurczowa spowodowana przerostem lewej komory w przebiegu nadciśnienia tętniczego), a także wynikach łatwo dostępnych badań dodatkowych, takich jak zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Dużą wartość diagnostyczną ma badanie echokardiograficzne, jednak jego dostępność jest często ograniczona. Same objawy kliniczne, takie jak duszność czy obrzęki, mogą mieć wiele różnych przyczyn, zarówno sercowych, jak i pozasercowych. Utrudnia to ustalenie właściwego rozpoznania i opóźnia zastosowanie odpowiedniego leczenia. Dlatego też niezwykle przydatne byłoby dysponowanie możliwością oznaczania prostych biomarkerów, które pozwoliłyby dokładnie identyfikować niewydolność serca jako przyczynę objawów występujących u pacjenta. Coraz szerzej dostępnymi biomarkerami, które nie tylko umożliwiają wykrywanie niewydolności serca, lecz także dostarczają danych prognostycznych i mogą być wykorzystywane do monitorowania leczenia, są peptydy natriuretyczne.
Peptyd natriuretyczny typu B
Peptydy natriuretyczne są białkami wydzielanymi przez mięsień sercowy lewej i prawej komory w odpowiedzi na przeciążenie objętościowe lub ciśnieniowe, które prowadzi do rozciągnięcia kardiomiocytów. Peptyd natriuretyczny typu B (BNP – brain natiur...