Radiologia
Oczywiste odpowiedzi przychodzą na końcu
lek. Jakub Mojkowski1
Maciej Lichtarski2
dr n. med. Jacek Brzeziński3
dr n. med. Magdalena Zagrodzka3
Wstęp
Czasami oczywiste odpowiedzi wydają się nam zbyt banalne, aby je wziąć pod uwagę. Ponadto wyniki badań obrazowych mogą bardzo pomóc, ale również osłabić czujność, nie mówiąc o pokierowaniu na ślepy tor. Przedstawiamy Państwu opis przypadku pacjentki, która została poddana wybitnie szerokiej diagnostyce trwającej 10 tygodni, a rozpoznanie można było postawić de facto pierwszego dnia w ramach badań obrazowych zlecanych przez SOR.
Opis przypadku
Szpitalny oddział ratunkowy
Na SOR szpitala miejskiego zgłosiła się 64-letnia kobieta z podejrzeniem zakrzepicy żył głębokich; stan ogólny pacjentki był dobry. Głównym powodem zgłoszenia się do szpitala był znaczny obrzęk kończyny dolnej lewej.
W wywiadzie ustalono, że pacjentka dotąd leczyła się wyłącznie z powodu nadciśnienia tętniczego o wysokich wartościach. Z tego powodu przyjmowała stale enalapryl, indapamid i metoprolol. Chora podawała również wieloletni nikotynizm.
W chwili przyjęcia nie zgłaszała dolegliwości, takich jak bóle w klatce piersiowej, duszność, gorączka, uczulenia.
Pacjentka była przytomna. Uwagę zwracały cechy maskulinizacji.
Z odchyleń od stanu prawidłowego stwierdzono brzuch wysklepiony powyżej poziomu klatki piersiowej, tkliwy w podbrzuszu, z oporem w lewym śródbrzuszu. Lewa kończyna dolna była obrzęknięta z wzmożonym napięciem tkanek. Nie stwierdzono cech niedokrwienia tej kończyny. Również czucie w jej obrębie było w pełni zachowane.
Badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych (pomimo obniżenia jego jakości ze względu na znaczny obrzęk) nie uwidoczniło cech zakrzepicy żył głębokich.
W badaniu USG jamy brzusznej wykonanym w ramach konsultacji na SOR, pomimo trudnych warunków badania, stwierdzono: prawidłową echostrukturę wątroby; prawidłowe położenie i wielkość nerek, jednak z poszerzeniem lewego układu kielichowo-miedniczkowego (prawy w normie); prawe pole nadnerczowe bez nieprawidłowych odbić; w lewym polu nadnerczowym torbielowato-lita zmiana o wymiarach około 94 × 62 mm z podejrzeniem guza i wskazaniem do dalszej diagnostyki w trybie planowym; pęcherz moczowy był pusty; nie stwierdzono wolnego płynu w jamie brzusznej. Trzustka i śledziona były niedostępne badaniu USG. Nie do oceny były także aorta i okolica okołoaortalna.
Pacjentkę przyjęto na oddział chorób wewnętrznych ze wstępnym rozpoznaniem obrzęku limfatycznego kończyny dolnej lewej z podejrzeniem procesu rozrostowego.
W badaniach laboratoryjnych w chwili przyjęcia na oddział stwierdzono: dimer D 1586 ng/ml; kreatynina 1,25 mg/dl; hemoglobina 11,5 g/dl; erytrocyty 4,15 M/μl; MCV 92,6 fl; białko C-reaktywne (CRP) 53.