Konsultacje – inni specjaliści do internistów
Pytania internisty do okulisty i optometrysty
dr n. med. Anna M. Ambroziak 1,2
mgr Weronika Leszczyńska 2
Do lekarza okulisty należy kierować każdego pacjenta po 40 r.ż. rutynowo minimum raz na dwa lata, pacjenta po 50 r.ż. – raz do roku. Stwierdzenie zaburzeń ostrości wzroku zawsze powinno skutkować skierowaniem do okulisty.
1. Kiedy zaburzenia ostrości wzroku powinny skutkować skierowaniem pacjenta do okulisty?
Zaburzenia ostrości wzroku zawsze powinny skutkować skierowaniem pacjenta do okulisty; objawy nagłe – w trybie pilnym, objawy postępujące stopniowo i przewlekłe – w trybie planowym. Pytanie, jakie powinniśmy sobie postawić, to: Jak powinien wyglądać podstawowy schemat badań okulistycznych, czyli kiedy skierować dorosłego pacjenta do lekarza okulisty? Rutynowo pacjenta po 40 r.ż. należy kierować do lekarza okulisty minimum raz na dwa lata, pacjenta po 50 r.ż. – raz do roku.
Przypadki szczególne:
- pacjenci z rozpoznaną lub diagnozowaną jaskrą, zgodnie z zaleceniem lekarza okulisty (zwykle częściej w okresie diagnostycznym i w przypadkach nagłej progresji zmian w czasie)
- pacjenci po zabiegach okulistycznych, np. po usunięciu zaćmy, zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty (częstsze kontrole we wczesnym okresie pooperacyjnym oraz w okresie kwalifikacji do zabiegu)
- pacjenci z cukrzycą, zależnie od czasu trwania choroby oraz obecności i zaawansowania zmian cukrzycowych w narządzie wzroku
- pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, zależnie od czasu trwania choroby i stosowanego leczenia
- pacjenci z wysoką krótkowzrocznością (powyżej 6 dioptrii)
- pacjenci noszący soczewki kontaktowe
- pacjenci leczeni preparatami wymagającymi monitorowania narządu wzroku (np. przewlekła steroidoterapia), zależnie od wskazań dla danego pacjenta.
Przypadki nagłe wymagające konsultacji okulistycznej to:
- urazy narządu wzroku, w tym ciała obce
- oparzenia chemiczne i termiczne
- nagłe zaniewidzenie
- ostre bolesne czerwone oko
- istotny spadek ostrości wzroku
- błyski, zasłona przed okiem
- objawy neurookulistyczne, tj. opadnięcie powieki czy nagłe dwojenie.