BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Diabetologia
Jak uniknąć błędów w diagnostyce i leczeniu kwasicy ketonowej?
dr hab. n. med. Janusz Krzymień
Kwasica ketonowa należy do częstych i groźnych dla życia powikłań cukrzycy. Odpowiednie uzupełnienie płynów jest jednym z najtrudniejszych elementów leczenia kwasicy ketonowej.
Występowanie głębokich zaburzeń metabolicznych, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej spowodowanych ostrym niedoborem insuliny określa się mianem śpiączki ketonowej. Jednak poważne zaburzenia świadomości stwierdzane są tylko u 10% pacjentów z kwasicą ketonową (kwasicą cukrzycową),1 a głębokość zaburzeń metabolicznych nie zawsze koresponduje ze stanem świadomości. Obecnie uważa się, że wystąpienie zaburzeń świadomości jest wypadkową ciężkości kwasicy i wzrostu osmolarności.2 Pomimo olbrzymiego postępu w leczeniu ostrych powikłań cukrzycy wystąpienie kwasicy ketonowej jest w dalszym ciągu częstym i groźnym dla życia powikłaniem. Ryzyko wystąpienia kwasicy ketonowej wzrasta z wiekiem, liczbą towarzyszących powikłań, stopniem zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej i zaburzeń wodno-elektrolitowych. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie kwasicy ketonowej i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Rozpoznanie
Kwasica ketonowa zazwyczaj rozwija się gwałtownie, dochodzi do znacznego odwodnienia, wystąpienia objawów kwasicy w okresie do 24 godzin. Jednak często, pomimo wystąpienia charakterystycznych objawów i nawet po konsultacji medycznej, dochodzi do późnego rozpoznania tego ostrego powikłania cukrzycy.
Główne objawy kwasicy ketonowej to przede wszystkim:
- zwiększone pragnienie
- wielomocz
- ubytek masy ciała
- postępujące osłabienie
- nudności i wymioty
- bóle brzucha
- zaburzenia świadomości.
W badaniu przedmiotowym stwierdza się cechy związane z odwodnieniem i kwasicą:
- suchą skórę
- zmniejszone napięcie gałek ocznych
- suche błony śluzowe
- hipotonię
- tachykardię
- przyspieszone oddechy
- oddech Kussmaula
- zapach acetonu z ust.
Bóle brzucha, często sugerujące objawy tzw. ostrego brzucha, występują u 40-75% osób z kwasicą ketonową.3 Poczynione przez wiele lat obserwacje w Klinice Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii (obecnie Klinika Chorób Wewnętrznych i Diabetologii) WUM wskazują, że najczęściej z silnymi bólami brzucha spotykaliśmy się u osób nadużywających alkoholu. W dalszym ciągu notujemy osoby z kwasicą ketonową kierowane na oddziały zabiegowe, ale w ostatnich latach takie skierowania zdarzają się nieznacznie rzadziej.
Zapach acetonu z ust występuje u większości pacjentów, ale nie u wszystkich. W warunkach rozwijającej się kwasicy ketonowej stosunek stężenia kwasu acetooctowego do β-hydroksymasłowego wynosi 1:1, podczas gdy wraz z pogłębieniem kwasicy stosunek t...