BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Radiologia
Torbiele okołokorzeniowe – niedoceniany problem w diagnostyce bólu pleców
dr n. med. Magdalena Zagrodzka1
Maciej Lichtarski2
Torbiele Tarlova są rzadką anomalią układu nerwowego. Mimo początkowego założenia o ich klinicznej nieistotności zauważono, że mogą być powodem radikulopatii.
Opis przypadku
Pacjentka w wieku 35 lat od kilku miesięcy odczuwa nasilenie dolegliwości bólowych. Ból jest zlokalizowany w części krzyżowej pleców i tak silny, że kobieta nie jest w stanie prowadzić samochodu. Od kilku tygodni siedzenie w miejscu dłużej niż godzinę nasila ból w stopniu, który wymusza zmianę pozycji ciała. Funkcja zwieraczy została zachowana. Pacjentka twierdzi, że nie doznała urazu.
Ulgę przynosi pozycja leżąca na boku przyjmowana na 10-15 minut. W badaniu metodą rezonansu magnetycznego wykluczono przepukliny jądra miażdżystego oraz wypukliny krążków i patologie mogące uciskać struktury worka oponowego i nerwy rdzeniowe. Badanie potwierdziło obecność licznych torbieli okołokorzeniowych na poziomie kości krzyżowej oraz w świetle otworów międzykręgowych na poziomie L4/5 i L5/S1.
Ogólna charakterystyka
Torbiele Tarlova, nazywane również okołokorzeniowymi, są rzadką anomalią układu nerwowego.1 Występują typowo przy przejściu korzenia grzbietowego w zwój rdzeniowy, zazwyczaj tworząc się pomiędzy endoneurium a perineurium korzenia rdzeniowego.2 Są ...
Epidemiologia
Częstość występowania torbieli Tarlova w populacji ogólnej szacuje się na 4,6%. Objawy ucisku korzeni nerwowych występują u ok. 1% osób z torbielami.7 Badania przeprowadzone w Lublinie sugerują ich częstsze występowanie w populacji wschodnioeurope...