BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Choroby zakaźne
Wskazania do stosowania glikokortykosteroidów w leczeniu chorób zakaźnych
dr hab. n. med. Anna Piekarska, prof. UM w Łodzi
Wskazania do stosowania glikokortykosteroidów w leczeniu chorób zakaźnych zostały ograniczone do niektórych przypadków ropnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ciężkiej posocznicy, zapalenia zatok, gruźlicy ośrodkowego układu nerwowego oraz mononukleozy zakaźnej.
CELE ARTYKUŁU
Po przeczytaniu artykułu Czytelnik powinien umieć:
- opisać strategię stosowania glikokortykosteroidów w chorobach infekcyjnych
- wymienić wskazania do stosowania glikokortykosteroidów w chorobach infekcyjnych
- przedstawić zalety i ryzyko związane ze stosowaniem glikokortykosteroidów w chorobach infekcyjnych
- rozpoznać sytuacje w chorobach infekcyjnych, w których stosowanie glikokortykosteroidów jest przeciwwskazane
Wstęp
W ostatnich latach wskazania do stosowania glikokortykosteroidów w leczeniu chorób zakaźnych zostały istotnie ograniczone. Liczne badania oraz doświadczenie kliniczne nie wykazały korzyści ze stosowania tej grupy leków w terapii chorób zakaźnych, a nawet sugerowały ich szkodliwość. Dotyczy to na przykład zakażeń wirusami hepatotropowymi HBV i HCV. Zgodnie z rekomendacjami europejskich i amerykańskich towarzystw naukowych glikokortykosteroidy są wskazane jedynie w leczeniu niektórych przypadków ropnego zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych, ciężkiej posocznicy, zapalenia zatok, gruźlicy ośrodkowego układu nerwowego oraz mononukleozy zakaźnej. Poniżej omówiono zastosowanie glikokortykosteroidów w poszczególnych wskazaniach.
Ropne zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu (RZOMM)
W RZOMM u dorosłych glikokortykosteroidy stosowane są głównie w celu ograniczenia obrzęku mózgu, który towarzyszy zakażeniu bakteryjnemu. Lekiem z wyboru jest deksametazon, który należy podawać dożylnie w dużych dawkach na 15-20 min przed pierwszą...