Hematologia
Trudności w diagnostyce i leczeniu niedokrwistości u osób w wieku podeszłym
lek. Ewa Szymańska
prof. dr hab. n. med. Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek
Niedokrwistość wykryta podczas rutynowych badań powinna być ważnym sygnałem dla lekarza, skłaniającym go do wnikliwego rozpoznania. Może to być pierwszy symptom bardzo poważnej choroby. Szczególnie uważne badania powinno się przeprowadzić u osób w wieku podeszłym, u których niedokrwistość stwierdza się często w trakcie diagnostyki innych chorób.
CELE ARTYKUŁU
Po przeczytaniu artykułu Czytelnik powinien umieć:
- rozpoznać niedokrwistość u osób w wieku podeszłym
- wdrożyć leczenie niedokrwistości u osób w wieku podeszłym
- rozpoznać przypadki niedokrwistości u osób w wieku podeszłym oporne na leczenie
- omówić przyczyny oporności na leczenie niedokrwistości u osób w wieku podeszłym
- przedstawić strategię dalszego postępowania w przypadku niedokrwistości u osób w wieku podeszłym
Wprowadzenie
Nawet niewielka niedokrwistość w tej grupie chorych wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością, pogorszoną sprawnością motoryczną i upośledzeniem funkcji poznawczych.1 Bardzo ważny jest dokładny wywiad (obejmujący choroby towarzyszące, czas trwania objawów), a także wgląd we wcześniejsze wyniki badań. W praktyce ułatwia to postępowanie diagnostyczne i leczenie. W każdym przypadku konieczne i obowiązujące są badania zmierzające do ustalenia przyczyny niedokrwistości oraz jej charakteru. Nieprawidłowe jest rozpoczynanie leczenia przed zakończeniem diagnostyki. Leczenie na ślepo i na próbę może skutkować poważnymi, nieodwracalnymi konsekwencjami dla pacjenta. Może spowodować opóźnienie w rozpoznaniu poważnych chorób, przede wszystkim choroby nowotworowej. Takie postępowanie to błąd w sztuce lekarskiej. Etiologia niedokrwistości u osób w wieku podeszłym (dla potrzeb tego artykułu obejmujących populację >65 r.ż.) jest inna niż u młodszych chorych. Należy więc traktować tę grupę odmiennie, mówiąc o diagnostyce, przyczynach i objawach.2,3
Rokowanie
Zachorowalność i śmiertelność mogą być związane z chorobą podstawową, ale także z samą niedokrwistością. Liczne badania epidemiologiczne wykazały związek pomiędzy niedokrwistością lub nawet umiarkowanie niskim stężeniem Hb wg progu WHO (czyli <14 g/dl) a zdarzeniami niepożądanymi, do których należą:
- zwiększona śmiertelność4-10
- zwiększona częstość hospitalizacji4,8,11
- osłabienie sprawności motorycznej9,12
- upadki13,14
- zmniejszona aktywność życia codziennego.5
Obecność innych chorób (szczególnie układu sercowo-naczyniowego) prawdopodobnie zwiększa ryzyko zgonu.15