ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Program edukacyjny: diabetologia
Leki inkretynowe w terapii skojarzonej: co działa najskuteczniej i kiedy?
Rebecca K. Over, DO
Robert E. Ratner, MD
W SKRÓCIE
Analogi hormonu inkretynowego, jakim jest glukagonopodobny peptyd 1, oraz inhibitory peptydazy dipeptydylowej 4 wypełniają niezagospodarowaną przestrzeń terapeutyczną w leczeniu cukrzycy typu 2. Prowadzą do nasilenia wydzielania insuliny przez komórki β trzustki, hamowania wydzielania glukagonu, opóźniają opróżnianie żołądka i ograniczają łaknienie. Leczenie preparatami o inkretynowym mechanizmie działania, w monoterapii lub w połączeniu z metforminą lub tiazolidynedionami, pozwala na poprawę kontroli glikemii bez zwiększenia ryzyka wystąpienia hipoglikemii, nie zmieniając masy ciała czy nawet prowadząc do jej spadku. Dzięki wykorzystaniu niedawno poznanych fizjologicznych mechanizmów regulacji glikemii mamy nowe, oparte na działaniu inkretynowym, obiecujące możliwości leczenia cukrzycy typu 2, które zapewniają korzystny profil bezpieczeństwa.
Wprowadzenie
Hormony inkretynowe, glukagonopodobny peptyd 1 (GLP-1) i glukozozależny peptyd insulinotropowy (GIP), są hormonami jelitowymi wydzielanymi w reakcji na spożycie pokarmu, które zwiększają wydzielanie insuliny przez komórki β trzustki, blokują wydzielanie glukagonu, hamują opróżnianie żołądka i ograniczają łaknienie oraz pobieranie pokarmu.1 Nasilając te działania, nowe terapie oparte na inkretynach – analogi GLP-1 i inhibitory peptydazy dipeptydylowej 4 (DPP-4) – wypełniają niezagospodarowaną przestrzeń terapeutyczną i dostarczają nowych metod leczenia cukrzycy typu 2.
Fizjologia inkretyn
Oba hormony są wytwarzane i wydzielane w jelicie cienkim. Stężenie GLP-1 i GIP wzrasta gwałtownie podczas posiłku, po czym są one szybko usuwane z krążenia (z okresem półtrwania nieprzekraczającym 2 minut) w wyniku degradacji przez DPP-4. Rozkład GLP-1 do skróconej postaci amidu GLP-1(9-36) ogranicza powinowactwo do receptorów tysiąckrotnie i całkowicie eliminuje jego aktywność wyrażoną wydzielaniem insuliny.2,3 Choć skrócenie GLP-1 przez DPP-4 inaktywuje jego działanie względem wysepek trzustki, pojawiły się nowe dane wskazujące, że ten produkt degradacji może mieć korzystne działanie kardiologiczne, w którym pośredniczą mechanizmy niezwiązane z receptorem GLP-1.
Receptory GIP ulegają ekspresji przede wszystkim na komórkach β wysepek, w mniejszej liczbie występują w tkance tłuszczowej i ośrodkowym układzie nerwowym. Z kolei receptory GLP-1 ulegają ekspresji na komórkach wysp α i β, w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym, sercu, płucach, przewodzie pokarmowym i nerkach. Aktywacja obu receptorów inkretynowych na komórkach β prowadzi do gwałtownego wzrostu stężeń cyklicznego AMP i wapnia wewnątrzkomórkowego, po czym dochodzi do uwolnienia insuliny.4 Insulinotropowe działanie GLP-1 jest glukozozależne; konieczne są stężenia glukozy przekraczające 5 mmol/l, aby doszło do nasilenia wydzielania insuliny i supresji wydzielania glukagonu.5
Hormony inkretynowe, oprócz działania insulinotropowego, mają także wiele innych działań trzustkowych i pozatrzustkowych. U gryzoni przekazywanie sygnałów podrzymywane za pośrednictwem receptorów inkretynowych promuje indukcję transkrypcji genu insuliny i jej biosyntezę, co ma prowadzić do przywrócenia komórkowych zapasów insuliny do następnego wydzielenia oraz poprawia odpowiedź komórek β na glukozę poprzez stymulację ekspresji genów czynnościowych.4 Aktywacja receptorów GLP-1 i GIP zachowuje integralność komórek β, nasila ich proliferację i neogenezę oraz hamuje apoptozę u zwierząt i w ludzkich wysepkach trzustkowych in vitro.6-8
W podwyższonych stężeniach glukozy GLP-1 blokuje wydzielanie glukagonu.9 To hamowanie wydzielania glukagonu przez GLP-1 koryguje występującą u osób z cukrzycą nieprawidłową hiperglukagonemię, obniżając stężenie glukozy w osoczu na czczo i poposiłkowy jej wzrost poprzez supresję produkcji glukozy w wątrobie. Wpływ GLP-1 na wydzielanie glukagonu, podobnie jak wpływ na wydzielanie insuliny, jest glukozozależny; jednocześnie przeciwstawne uwalnianie glukagonu w reakcji na hipoglikemię jest w pełni zachowane, w przypadku występowania fizjologicznych, a nawet farmakologicznych stężeń GLP-1.10
Pacjenci z cukrzycą typu 2 otrzymujący wlew GLP-1 (prowadzący do uzyskania stężenia przekraczającego stężenie fizjologiczne) zgłaszają osłabienie poczucia głodu, łaknienia i ograniczenie spożywanych posiłków; nie jest jasne, czy jest to głównie wynik spowolnienia opróżniania żołądka, czy też chodzi o działanie na ośrodkowy układ nerwowy. W badaniu, którym objęto chorych na cukrzycę mężczyzn, wlew GLP-1 w porównaniu z wlewem soli fizjologicznej prowadził do ograniczenia ilości spożywanego pokarmu o 29% i ograniczenia ilości spożywanych kalorii o 27% (p=0,034).11 GLP-1 opóźnia opróżnianie żołądka, ograniczając w ten sposób związane z posiłkiem skoki stężenia glukozy.12 Znaczenie tego wpływu na stężenie glukozy uwidacznia obserwacja, że przyspieszenie opróżniania żołądka znamiennie ogranicza wpływ GLP-1 na obniżenie stężenia glukozy.
Inkretyny a cukrzyca typu 2
W cukrzycy typu 2 stymulowane spożyciem posiłku uwalnianie GLP-1 jest znacznie ograniczone, podczas gdy uwalnianie GIP jest ograniczone tylko nieznacznie.13 Stymulacja uwalniania insuliny w reakcji na szybkie lub wydłużone wlewy GLP-1 u chorych na cukrzycę jest względnie dobrze zachowana.14 Takie reakcje wskazują, że niedobór GLP-1 może uczestniczyć w patogenezie cukrzycy typu 2. W badaniu oceniającym wpływ GLP-1 na wydzielanie insuliny odsetek GLP-1 względem całkowitej odpowiedzi peptydu C wyniósł 58±8% u osób zdrowych, w porównaniu z 8±15% (p≤0,05) u chorych na cukrzycę typu 2.15 Jak się wydaje, to GLP-1 odpowiada za wpływ hormonów inkretynowych na funkcjonowanie komórek β, a jego działanie u chorych na cukrzycę pozostaje względnie niezmienione. W związku z tym badania, których celem jest opracowanie metod nasilenia działań inkretyn w leczeniu cukrzycy typu 2, skupiają się przede wszystkim na agonistach receptora GLP-1. Trwające 6 tygodni badanie oceniające skuteczność ciągłych wlewów GLP-1 u chorych na cukrzycę typu 2 wykazało słuszność takiego podejścia, uzyskano bowiem redukcję poziomu hemoglobiny A1c (HbA1c) o 1-2%, spadek stężenia glukozy na czczo i po posiłku, poprawę wydzielania i działania insuliny oraz umiarkowane zmniejszenie masy ciała (1-9 kg).16
Hormony inkretynowe: nowy cel terapeutyczny
Oceniano dwie metody terapeutyczne, których celem była kontrola endogennego działania GLP-1 i jednoczesne pokonanie problemu jego gwałtownej inaktywacji. Jedna z metod polega na stosowaniu mimetyków GLP-1, które nie ulegają degradacji pod wpływem DPP-4. Przedstawicielem tej grupy leków jest eksenatyd, wprowadzony do leczenia cukrzycy w Stanach Zjednoczonych i Europie. Kolejnym jest liraglutyd, nad którym właśnie zakończono badania fazy III; ich wyniki przedstawiono w czerwcu 2008 r. na spotkaniu American Diabetes Association (ADA). Lek ten oczekuje na akceptację przez amerykańską Food and Drug Administration (FDA). Inna terapia oparta na GLP-1 polega na zahamowaniu aktywności enzymatycznej DPP-4 (wzmacniacze inkretyn). Największą liczbą danych na temat stosowanych doustnie inhibitorów DPP-4 o przedłużonym działaniu dysponujemy w przypadku sytagliptyny, zaaprobowanej do użytku w Stanach Zjednoczonych, oraz wildagliptyny, przyjętej do użytku w Europie. Alogliptyna, inny bardzo wybiórczy inhibitor DPP-4, oczekuje obecnie na ocenę przez FDA.
Mimetyki inkretyn
Eksenatyd
Analogi inkretyny mają strukturę, dzięki której są oporne na degradację przez DPP-4. Pierwszym opartym na mechanizmie inkretynowym farmaceutykiem, który pojawił się na rynku, był eksenatyd, syntetyczna wersja eksendyny 4, agonisty receptorów dla GLP-1 izolowanego ze śliny jaszczurki (helodermy arizońskiej), o sekwencji, która odpowiada około połowie sekwencji strukturalnej ludzkiego GLP-1. Eksenatyd wiąże się do receptora GLP-1 i prowadzi do podobnych skutków, które wywołuje natywny GLP-1, wpływając na czynności komórek β, czyli do supresji glukagonu i opróżniania żołądka. Okres półtrwania eksenatydu podawanego podskórnie wynosi 2-4 h po pojedynczym wstrzyknięciu; jeśli jest podawany pacjentom chorym na cukrzycę typu 2 dwa razy dziennie, znosi skoki w stężeniu glukozy poposiłkowej przy posiłkach spożytych bezpośrednio po jego podaniu. Biorąc pod uwagę okres półtrwania, wpływ leku na poposiłkowe stężenie glukozy w porze obiadu lub na oznaczanie stężenia glukozy na czczo jest ograniczony.
Eksenatyd jest dostępny w postaci wstrzykiwaczy o zawartości 5 µg i 10 µg. Należy go podać w ciągu 60 min przed każdym z dwóch najobfitszych posiłków przyjmowanych w ciągu dnia, w odstępach 5 h. W pierwszym miesiącu pacjentom na ogół zaleca się wstrzykiwacz zawierający 5 µg eksenatydu; następnie – jeśli lek jest dobrze tolerowany – dawkę zwiększa się do 10 µg dwa razy dziennie.
W trzech trwających 30 tygodni badaniach dodanie eksenatydu do leczenia chorych na cukrzycę typu 2 otrzymujących już metforminę, pochodne sulfonylomocznika lub oba te leki obniżyło skorygowany względem placebo poziom HbA1c o 0,4-0,8% przy dawce 5 µg i o 0,78-1,00% przy dawce 10 µg (poziom wyjściowy 7,9-9,9%; p<0,01 vs placebo dla obu dawek).17-19 Redukcja poziomu HbA1c utrzymywała się w trakcie wydłużenia badania do 80 tygodni, w którym to czasie zmieniono je na badanie otwarte. Terapia łącząca eksenatyd z tiazolidynedionami, z metforminą lub bez niej, także wykazała znamienną poprawę kontroli glikemii, bez ryzyka wystąpienia hipoglikemii lub wzrostu masy ciała.