BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Temat numeru
Choroba Hashimoto
prof. dr hab. n. med. Janusz Myśliwiec
Choroba Hashimoto (ChH), czyli przewlekłe autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy, jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tego gruczołu. Nazwa schorzenia pochodzi od nazwiska Japończyka Hakaru Hashimoto, który w 1912 r. opisał pierwsze 4 przypadki w przygotowywanej w Berlinie pracy doktorskiej.
Wprowadzenie
Częstość występowania jawnej niedoczynności tarczycy ocenia się na 1-2% populacji ogólnej, a subklinicznej – na 4-10%. W 90-95% przypadków przyczyną hipotyreozy jest ChH, która 5-8 razy częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn; prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się z wiekiem.
Rozpoznanie niedoczynności tarczycy rozstrzygają zwykle badania biochemiczne ze względu na nieswoistość typowych objawów klinicznych. Pierwotną niedoczynność charakteryzuje zwiększone stężenie tyreotropiny (TSH – thyroid stimulating hormone) przy zmniejszonym stężeniu wolnej tyroksyny (fT4 – free thyroxine), co świadczy o jawnej hipotyreozie, lub przy prawidłowych wartościach fT4, co świadczy o utajonej hipotyreozie. Z kolei obniżone stężenie fT4 przy niezwiększonym stężeniu TSH wskazuje na wtórną (centralną) przyczynę niedoczynności tarczycy.
Obraz kliniczny
Dolegliwości i obraz kliniczny są zwykle niespecyficzne i bardzo zmienne u poszczególnych pacjentów w zależności od wieku, czasu trwania choroby i stopnia niedoczynności tarczycy. Hipotyreoza jest słabiej wyrażona klinicznie i lepiej tolerowana przez osoby, u których niedobór hormonów tarczycy narasta stopniowo, tak jak to się dzieje w ChH. Objawy niedoczynności tarczycy mogą się nasilać szybko, jeśli jej początek nastąpił gwałtownie (po strumektomii lub po odstawieniu substytucji hormonów tarczycy).
Pierwszymi objawami niedoczynności tarczycy są: zwiększona wrażliwość na chłód, łatwe marznięcie dłoni i stóp oraz zmniejszona potliwość. Do częstych, chociaż nieswoistych dolegliwości związanych z niedoborem hormonów tarczycy należą: zmęczenie, senność, obniżenie nastroju, osłabienie pamięci i koncentracji oraz zwiększenie masy ciała (u 30-40% chorych). Niektórzy pacjenci zgłaszają osłabienie apetytu, ale ze względu na zwolnienie przemiany materii zwykle nie prowadzi to do zmniejszenia masy ciała.
Najbardziej typowymi dolegliwościami u osób z jawną niedoczynnością tarczycy są zaparcia i parestezje (drętwienie i mrowienie) kończyn. U pewnego odsetka chorych występują: obniżenie głosu, trudności w połykaniu związane z uczuciem powiększenia ję...
Początek choroby jest zwykle trudny do uchwycenia, a objawy (w tym ogólne osłabienie i towarzysząca mu senność) stopniowo nasilają się latami. Wyjątek stanowi niewielki odsetek przypadków ChH, w których choroba ujawnia się fazą nadczynności (hashi...