ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Profesjonalizm lekarski
Co nowego w profesjonalizmie lekarskim?
dr n. med. mgr ed. med. Janusz Janczukowicz
Zgodnie z kanadyjskimi wytycznymi CanMEDS kompetentny współczesny lekarz powinien spełniać siedem ról: eksperta medycznego, osoby potrafiącej się sprawnie komunikować, współpracownika, lidera, promotora zdrowia, naukowca i profesjonalisty.
CELE ARTYKUŁU
Po przeczytaniu artykułu Czytelnik powinien umieć:
- omówić złożoność współczesnej problematyki związanej z profesjonalizmem medycznym
- wskazać przemiany zachodzące w ostatnich latach w obrębie wymagań profesjonalnych
- wyjaśnić rolę lekarza jako lidera grupy, współpracownika i naukowca
- omówić, jak kompetencje profesjonalne powinny rozwijać się wraz z osiąganiem kolejnych faz życia zawodowego
- omówić problematykę dbałości o zdrowie psychofizyczne lekarza dla zapewnienia właściwej jakości opieki nad pacjentem
- wyjaśnić złożoność problematyki niepełnosprawności lekarzy
- przedstawić znaczenie wczesnego identyfikowania drobnych naruszeń profesjonalizmu
Wprowadzenie
„Aby przystąpić do omawiania problematyki związanej z profesjonalizmem, musimy zacząć od zdefiniowania tego terminu, czyli ustalić, o czym właściwie mamy mówić.” Tym zdaniem rozpoczął się opublikowany 5 lat temu artykuł „Altruizm to za mało: wprowadzenie do problematyki profesjonalizmu medycznego”. Był to nie tylko pierwszy tekst na ten temat pojawiający się w „Medycynie po Dyplomie”, ale też pierwszy polski artykuł poruszający w spójny sposób problematykę profesjonalizmu medycznego. Jak się okazało, początkowo zaplanowany cykl trzech artykułów przerodził się w stały dział „Profesjonalizm lekarski", a następnie pierwszą na naszym rynku książkę poświęconą tej problematyce.
W całym naszym cyklu staraliśmy się poruszać zagadnienia dotyczące wszystkich zasadniczych ról lekarza oraz zachować równowagę pomiędzy tekstami bardziej teoretycznymi i praktycznymi. W pierwszych artykułach zapoznaliśmy Czytelników z samą koncepcją profesjonalizmu lekarskiego, ze standardami europejskimi i światowymi, zwracając uwagę na przełomowe w momencie pierwszej publikacji w 1996 r. kanadyjskie wytyczne CanMEDS. Wyliczono w nich siedem ról oczekiwanych od kompetentnego specjalisty, według których współczesny lekarz to: ekspert medyczny, osoba potrafiąca się sprawnie komunikować, współpracownik, menedżer, promotor zdrowia, naukowiec i profesjonalista.1 Po przedstawieniu takiej podstawy teoretycznej w kolejnych publikacjach omówiliśmy współczesne zagrożenia dla profesjonalnych postaw oraz oczekiwania wobec zachowania lekarzy poza środowiskiem pracy, w tym również ich obecności w mediach społecznościowych.