ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Urologia
Nowoczesne leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego 5ARi
lek. Adam Ostrowski
prof. dr hab. n. med. Tomasz Drewa
Leczenie pacjentów z objawami ze strony dolnych dróg moczowych (LUTS – lower urinary tract symptoms) to istotny problem kliniczny. Chociaż powszechna jest wiedza dotycząca stosowania leków z grupy α-adrenolityków (AB – alpha blockers), to nadal wielu lekarzy znacząco obawia się zastosowania inhibitorów 5α-reduktazy w monoterapii lub w terapii skojarzonej. Artykuł ten ma na celu przybliżenie podstawowych założeń terapii z wykorzystaniem finasterydu oraz dutasterydu, jak również obalenie kilku często powtarzanych mitów na temat powyższych leków.
CELE ARTYKUŁU
Po przeczytaniu artykułu Czytelnik powinien:
- znać mechanizm działania inhibitorów 5α-reduktazy (5ARi – 5α-reductase inhibitors)
- znać wskazania do stosowania 5ARi
- mieć wiedzę o możliwościach terapii łagodnego rozrostu gruczołu krokowego w połączeniu z innymi lekami, głównie inhibitorami 5α-reduktazy
- znać działania niepożądane 5ARi i ich częstotliwość
- umieć przedstawić pacjentowi plan terapeutyczny wykorzystujący 5ARi
Mechanizm działania
Spośród wszystkich androgenów dihydrotestosteron (DHT) wykazuje najsilniejsze działanie na gruczoł krokowy i najmocniej wpływa na jego łagodny rozrost.1 Tworzony jest z testosteronu z pomocą enzymu 5α-reduktazy (5AR). Wyróżniamy dwa typy powyższego enzymu:
- typ pierwszy – występuje głównie poza gruczołem krokowym
- typ drugi – występuje w gruczole krokowym.
Mechanizm działania inhibitorów 5α-reduk-tazy (5ARi) polega na zahamowaniu przemiany testosteronu w dihydrotestosteron. W przypadku finasterydu zablokowany jest jedynie typ drugi 5AR, w przypadku dutasterydu – oba typy. Redukcja stężenia DHT krążącego wynosi 70% w przypadku finasterydu i nawet 98% w przypadku dutasterydu, aczkolwiek stężenie wewnątrz gruczołu krokowego jest zbliżone.2 Zahamowanie DHT indukuje apoptozę komórek endothelium wewnątrz gruczołu krokowego i redukcję jego objętości.
Badanie pacjenta przed włączeniem 5ARi
Wywiad przed włączeniem 5ARi obejmuje:
- ocenę jakości oddawania moczu
- występowanie
- parć naglących
- nietrzymania moczu
- częstomoczu dziennego i nocnego.
W zobiektywizowaniu wywiadu może pomóc kwestionariusz International Prostate Symptom Score (IPSS). Istotne są również pytania o nykturię, parcia naglące, a w skrajnym stadium choroby – o nietrzymanie moczu i wystąpienie całkowitego zatrzymania moczu.