ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Wytyczne w praktyce
Spontaniczna dysekcja tętnicy wieńcowej
dr hab. n. med. Tomasz Zapolski
prof. dr hab. n. med. Andrzej Wysokiński
Spontaniczna dysekcja tętnic wieńcowych (SCAD) stanowi istotny problem medyczny, gdyż jest najczęstszą przyczyną ostrych zespołów wieńcowych u dotychczas zdrowych osób w młodym i średnim wieku, a szczególnie u kobiet. SCAD to niejatrogenna i niezwiązana z urazem i miażdżycą, samoistna separacja ściany tętnicy wieńcowej prowadząca do powstania krwiaka śródściennego. Prawdopodobnie etiologia SCAD jest wieloczynnikowa, wynika z przyczyn leżących u podstaw nabytych lub odziedziczonych arteriopatii, zapalnych chorób układowych, wpływów hormonalnych i nieprawidłowości genetycznych. Objawy kliniczne SCAD są różnorodne, ale najczęściej występuje ból w klatce piersiowej. Mimo licznych ograniczeń podstawowym badaniem w diagnostyce SCAD jest nadal angiografia wieńcowa, wymaga jednak uzupełnienia o inne metody obrazowania. Postępowanie terapeutyczne opiera się na jednoczesnej analizie stanu klinicznego i anatomii dysekcji. Preferowana jest przezskórna angioplastyka wieńcowa, a w przypadku jej niepowodzenia lub niekorzystnej dla wykonania PCI anatomii zmiany – pomostowanie aortalno-wieńcowe. Konieczne jest przeprowadzenie prospektywnych badań oceniających strategie postępowania w SCAD w celu poprawy wyników sercowo-naczyniowych.
Wprowadzenie
Spontaniczna dysekcja tętnicy wieńcowej (SCAD – spontaneous coronary artery dissection) po raz pierwszy została opisana przez Harolda C. Pretty’ego w roku 1931 na podstawie badania autopsyjnego.1 SCAD stanowi ważny problem kliniczny z uwagi na poważne konsekwencje, takie jak: ostry zespół wieńcowy (ACS – acute coronary syndrome), groźne komorowe zaburzenia rytmu czy nawet zgon chorego.2,3 Mimo stale pogłębianej wiedzy dotyczącej tego zagadnienia SCAD pozostaje tajemniczym patogenetycznie, trudnym terapeutycznie i groźnym rokowniczo schorzeniem.
Definicja
Spontaniczna dysekcja tętnicy wieńcowej to niejatrogenna i niezwiązana z urazem samoistna separacja ściany tętnicy wieńcowej.4 Nie są do niej zatem zaliczane przypadki rozwarstwienia ściany tętnicy w konsekwencji tępego urazu, manipulowania instrumentami medycznymi, w tym także cewnikami naczyniowymi. Aktualna definicja SCAD wyklucza także spotykaną czasem dysekcję na podłożu zmian miażdżycowych, co podkreśla jej pierwotnie niemiażdżycowe podłoże.
Epidemiologia
Rzeczywista skala występowania SCAD pozostaje nieznana, głównie z powodu trudności w jej rozpoznawaniu. W ostatnich seriach przypadków bazujących na szczegółowych kryteriach wykluczających przyczyny urazowe, jatrogenne oraz dysekcje na podłożu mia...