Wytyczne w praktyce
Postępowanie w reumatoidalnym zapaleniu stawów – wytyczne NICE 2018
dr hab. n. med. Bożena Targońska-Stępniak
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłym, postępującym zapaleniem wielostawowym, które wywołuje nieodwracalne uszkodzenia stawów, prowadząc do rozwoju inwalidztwa chorych. RZS jest chorobą ogólnoustrojową, o podłożu autoimmunizacyjnym, dlatego powoduje również zmiany w narządach i tkankach pozastawowych, a w efekcie przyczynia się do istotnego skrócenia czasu życia chorych, najczęściej z powodu powikłań sercowo-naczyniowych. Rozpoczęcie leczenia we wczesnym okresie RZS zwiększa szanse na sukces terapeutyczny, co oznacza zahamowanie procesu zapalnego, destrukcji stawów i powikłań narządowych. Aktualne zalecenia National Institute for Health and Care Excellence (NICE) co do postępowania z chorymi na RZS koncentrują się wokół wczesnego rozpoznania, szybkiego wdrożenia skutecznej terapii i jej efektywnej oceny.
Wprowadzenie
Obok zaleceń instytucji amerykańskich, europejskich i międzynarodowych brytyjskie wytyczne NICE, które dotyczą różnych zagadnień zdrowotnych, należą do najważniejszych dokumentów wyznaczających standardy opieki medycznej na całym świecie. Poniżej przedstawiono omówienie najnowszych zaleceń NICE dotyczących prowadzenia diagnostyki i terapii chorych na RZS. Pełna wersja wytycznych w języku angielskim została opublikowana 11 lipca 2018 r. i jest dostępna w internecie pod adresem: www.nice.org.uk/guidance/ng100.1 Wytyczne obejmują wszystkie aspekty związane z procesem rozpoznawania i leczenia RZS, są skierowane do różnych grup osób zajmujących się chorymi na RZS, wśród nich do personelu medycznego (różnych specjalistów ochrony zdrowia), decydentów i świadczeniodawców, a także do samych chorych na RZS, ich rodzin i opiekunów.
Postępowanie diagnostyczne i kierowanie chorego do specjalisty
Każdy dorosły chory z podejrzeniem przewlekłego zapalenia błony maziowej stawów (synovitis) o nieznanej przyczynie powinien być skierowany na konsultację do specjalisty reumatologa. Konsultacja powinna odbyć się w trybie pilnym nawet w przypadku prawidłowych wartości parametrów ostrej fazy lub niewystępowania przeciwciał (czynnika reumatoidalnego [RF – rheumatoid factor] lub antycytrulinowych [aCCP – anti-cyclic citrullinated peptide]), jeżeli spełnione są następujące kryteria:
- zmiany zapalne (synovitis) dotyczą małych stawów rąk lub stóp
- więcej niż 1 staw jest objęty zapaleniem
- pomiędzy początkiem objawów a pierwszym kontaktem z lekarzem upłynęły 3 miesiące lub więcej, czyli występuje opóźnienie rozpoznania choroby.
Wykonanie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) badań dodatkowych koniecznych do ustalenia rozpoznania nie powinno opóźniać skierowania chorego na konsultację specjalistyczną.