Codziennie zdajesz egzamin z medycyny
Zmiany naczyniowe
Pytania przygotowali:
prof. dr hab. n. med. Artur Pupka1
lek. Dominika Pupka2
lek. Julita Sikora3
1. 59-letnia kobieta chorująca na cukrzycę, z niewydolnością żylną, dwa lata wcześniej operowana z powodu żylaków kończyny dolnej prawej zgłosiła się do lekarza pierwszego kontaktu w celu uzyskania skierowania na zabieg żylaków kończyny dolnej lewej. W badaniu przedmiotowym skóra goleni napięta, lśniąca, pokrywa się czerwonobrunatnymi, zlewającymi się plamami. Na przedniej części goleni owrzodzenie wielkości 0,5 cm × 0,5 cm. Kobieta nie pamięta, by w ostatnim czasie doznała urazu.
Jakie jest najbardziej prawdopodobne rozpoznanie?
a. Zapomniany uraz u pacjentki powikłany z powodu choroby podstawowej – cukrzycy
b. Owrzodzenia związane z zespołem pozakrzepowym
c. Kolagenoza
d. Zapalenie żył powierzchownych powikłane owrzodzeniem
e. Wszystkie powyższe są równie prawdopodobne
Komentarz
Obecność żylaków kończyn dolnych, napięta, lśniąca skóra, owrzodzenie w charakterystycznej lokalizacji wskazują na zespół pozakrzepowy i powstanie owrzodzenia w jego przebiegu. Zespół pozakrzepowy jest dość częstym powikłaniem zapalenia żył głębokich. Prowadzi do niewystarczającego odpływu krwi, co może powodować obrzęki i ból chorej kończyny. Aby uniknąć zespołu pozakrzepowego w przypadku wystąpienia zapalenia żył głębokich, należy przede wszystkim odpowiednio kontrolować leczenie zakrzepicy, stosować pończochy uciskowe, zredukować masę ciała w przypadku nadwagi, zaprzestać palenia tytoniu oraz kontrolować leczenie chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca.
2. 60-letnia pacjentka zgłosiła się na wizytę do dermatologa z uporczywym świądem kończyn dolnych. W wywiadzie obrzęki, uczucie ciężkości kończyn dolnych, parestezje. W badaniu przedmiotowym zwraca uwagę występowanie żylaków kończyn dolnych.
O jakim schorzeniu powodującym tę dolegliwość należałoby pomyśleć w pierwszej kolejności?
a. Żylaki kończyn dolnych