Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Choroby zakaźne
Pasożyty przewodu pokarmowego ludzi
dr n. med. Jolanta Popielska
- Ustalanie rozpoznania na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego
- i wyników właściwie dobranych badań
- Charakterystyczne i mniej specyficzne objawy zarażenia pasożytami
- Metody zapobiegania i leczenia konkretnych parazytoz oraz ocena skuteczności przeprowadzonej terapii
Zarażenia pasożytnicze u ludzi stanowią istotny problem społeczny. Aktualnie wiele osób najczęściej niezwiązanych z medycyną, ale niestety także część lekarzy uważa, że zarażenia pasożytnicze są bardzo rozpowszechnione w Polsce nie tylko wśród dzieci, lecz także wśród dorosłych. Nieznajomość cykli rozwojowych pasożytów, dróg zarażenia oraz objawów, jakie ze sobą niosą, często sprawia, że pod hasłem „pasożyty” rozumiemy różne patogeny, które mogą wywołać chorobę. Zazwyczaj nie rozróżnia się ich między sobą i wrzuca wszystkie objawy oraz zajęcie różnych narządów do wspólnego worka, jakim są choroby pasożytnicze.
Pasożyt to organizm, który żyje w organizmie żywiciela lub na nim oraz zdobywa/otrzymuje pokarm od niego lub jego kosztem; mówiąc prościej: organizm żyjący kosztem innego żywego organizmu. Bardzo ważny z punktu widzenia klinicysty jest podział pasożytów w zależności od miejsca, które zajmują w ciele człowieka. Możemy zatem wyróżnić pasożyty przewodu pokarmowego, pasożyty tkankowe oraz takie, które zajmują skórę człowieka. Znajomość miejsca bytowania pasożyta jest istotna także w kontekście rozmów z pacjentami, którzy często mylą pojęcia i nie potrafią rozgraniczyć chorób, co dodatkowo nasila panującą fobię.
W internecie na pięknie przygotowanych, kolorowych i wyglądających profesjonalnie stronach możemy przeczytać całkowicie nieprawdziwe informacje. Co więcej, sposób ich prezentacji i stosowane słownictwo nasilają strach przed „niszczycielskimi cichymi zabójcami”. Otwierają się też liczne „kliniki”, w których proponowane są niekonwencjonalne badania mające na celu określenie stopnia zarobaczenia naszych organizmów. Przy okazji w takim miejscu można się zaopatrzyć w kosztowne leki, które „skutecznie” wyleczą nas z chorób. Nierzadko informuje się pacjenta, że zarażenia pasożytnicze są na tyle częste, iż należy się regularnie odrobaczać.
Jesteśmy także zapraszani na liczne spotkania informacyjno-edukacyjne, w czasie których proponowane są np. darmowe badania oceniające stopień zarobaczenia. Na takim spotkaniu możemy się dowiedzieć, które nasze narządy są chore, i przy okazji nabyć aparaturę (często kosztującą kilka tysięcy złotych) mającą za zadanie wyleczyć z rozpoznanych właśnie dolegliwości.