ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Dermatologia
Zmiany skórne zlokalizowane w obrębie małżowiny usznej
prof. zw. dr hab. n. med. Anna Woźniacka
- Znaczenie badania histopatologicznego w rozpoznaniu nawracającego zapalenia chrząstek
- Zmiany skórne w obrębie małżowin usznych mogące mieć związek z rozwojem nowotworu
- Toczeń rumieniowaty ogniskowy – najczęściej występująca postać skórna tocznia
Opis przypadku
Do kliniki dermatologii i wenerologii zgłosiła się 55-letnia kobieta z powodu utrzymujących się przewlekle dolegliwości bólowych obu małżowin usznych. W badaniu przedmiotowym stwierdzono ich symetryczny obrzęk i zaczerwienienie (ryc. 1). Stan zapalny dotyczył niemal całej małżowiny z pominięciem płatków usznych. Wykwity pojawiły się nagle, towarzyszyła im podwyższona ciepłota ciała, uczucie ogólnego rozbicia i dolegliwości bólowe stawów.
W wywiadzie pacjentka podawała przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy oraz nawracające zapalenie spojówek i nadtwardówki, które było leczone na oddziale okulistycznym. W badaniu laryngologicznym stwierdzono obustronny niedosłuch odbiorczy. W badaniach laboratoryjnych wykazano podwyższone wartości odczynu Biernackiego (OB) i stężenia białka C-reaktywnego (CRP – C-reactive protein), nie stwierdzono zmian patologicznych w obrębie klatki piersiowej w tomografii komputerowej. W pobranym do badania histopatologicznego głębokim wycinku z zajętej okolicy był obecny naciek zapalny złożony z limfocytów, plazmocytów i makrofagów, prowadzący do destrukcji tkanki chrzęstnej.
Do chorób, które mogą się lokalizować w okolicy małżowin usznych, należą:
- nawracające zapalenie chrząstek
- róg skórny
- łuszczyca
- toczeń rumieniowaty ogniskowy.