BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Neuroortopedia
Zastosowanie mezoterapii w zespole bólowym kręgosłupa
dr n. med. Kamil Koszela
- Częstość występowania zespołu dysfunkcyjno-bólowego kręgosłupa stawia to schorzenie wśród chorób cywilizacyjnych
- Mezoterapia polega na cyklicznym podawaniu podskórnym preparatów lub leków w małych, ale skutecznych dawkach w konkretne miejsca zmienione patologicznie
- W zależności od rozpoznania dobierana jest odpowiednia technika zabiegu
W ostatnich latach częstotliwość diagnozowania oraz leczenia zespołu bólowego kręgosłupa znacząco się zwiększyła. Obecnie zespół dysfunkcyjno-bólowy kręgosłupa staje się chorobą cywilizacyjną, tak jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Problem ten dotyka coraz większej części społeczeństwa i jest związany m.in. ze zmniejszoną aktywnością ruchową. Ponadto tryb życia, a konkretnie mało fizjologiczna pozycja ciała – tj. niedbała i zbyt często przyjmowana pozycja siedząca – znacząco obciąża część lędźwiowo-krzyżową. Nieprawidłowe ustawienie monitora komputera czy nieumiejętne korzystanie z telefonu komórkowego przyczyniają się do występowania przeciążeń w odcinku szyjnym i górnej części odcinka piersiowego, w związku z czym pacjenci często zgłaszają ból między łopatkami1.
W terapii zespołu bólowego kręgosłupa stosujemy szeroko rozumianą farmakoterapię, w tym leki przeciwbólowe, przeciwzapalne czy miorelaksujące. Wykorzystuje się też fizjoterapię: fizykoterapię oraz kinezyterapię, czyli terapię ruchem. Niewielka część pacjentów jest kwalifikowana do leczenia operacyjnego. Natomiast warto wspomnieć o małoinwazyjnej, bezpiecznej, a zarazem skutecznej metodzie terapeutycznej, jaką jest tzw. mezoterapia kręgosłupa, zwana inaczej mikroiniekcjami podskórnymi (subcutaneous microinjections)2.
Czym jest mezoterapia kręgosłupa?
Mezoterapia to miejscowy zabieg polegający na wykonaniu mikroiniekcji i dostarczeniu do skóry właściwej, tkanki podskórnej substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych, zgodnie z postulatami Pistora: „mało, rzadko, w dobrze dobrane miejsca”. Istotą mezoterapii jest podanie preparatów czy leków w małych, ale skutecznych dawkach w konkretne miejsca zmienione patologicznie; zabiegi odbywają się cyklicznie2,3.