BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Urologia
Wodonercze rozpoznane przypadkowo
dr n. med. Ewa Magdalena Koźmińska
- Rozpowszechnienie badań obrazowych sprawia, że wodonercze spowodowane zwężeniem połączenia miedniczkowo-moczowodowego (UPJ) bywa rozpoznawane nawet u osób dorosłych
- Lekarz rodzinny powinien wiedzieć, kiedy i w jakim trybie kierować takich chorych do urologa
- Pomoc lekarza rodzinnego jest również nieoceniona w obserwacji chorych po operacji wykonanej z powodu zwężenia UPJ
Dzięki upowszechnieniu badań obrazowych, zwłaszcza ultrasonografii (USG) i tomografii komputerowej (TK), coraz częściej rozpoznaje się nieprawidłowości, których istnienia wcześniej nie podejrzewano, ponieważ nie wywoływały dolegliwości lub objawy nie były na tyle nasilone, by skłaniały pacjenta do zgłoszenia się do lekarza. Jedną z takich nieprawidłowości jest wodonercze. Mam na myśli poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego nerki (hydronephrosis), podczas gdy szerokość moczowodu jest prawidłowa, w odróżnieniu od poszerzenia górnych dróg moczowych (ureterohydronephrosis), gdy poszerzony jest również moczowód. W tym artykule pragnę omówić jedynie wodonercze.
Definicja
Wodonercze to utrudnienie odpływu moczu z układu kielichowo-miedniczkowego (UKM) nerki do górnego odcinka moczowodu. Powoduje to stopniowe poszerzanie się UKM, wzrost ciśnienia w jego obrębie prowadzi do uciśnięcia miąższu nerki, jego postępującego zwężenia i upośledzenia czynności nerki, a ostatecznie – do całkowitego jej zniszczenia1,2. Jeśli w porę nie ustalono rozpoznania i nie podjęto właściwego leczenia, nerka zmienia się w pozbawiony miąższu zbiornik moczu. Zakażenie zalegającego moczu grozi rozwojem roponercza, którego następstwem może być urosepsa zagrażająca życiu chorego.
Mniej dramatyczne, ale równie poważne powikłania utrzymującego się wodonercza, to:
- kamica nerki
- nawracające zakażenia dróg moczowych
- odmiedniczkowe zapalenie nerki
- nawracający krwinkomocz3,4.
Zwężenie połączenia miedniczkowo-moczowodowego
Najczęstszą przyczyną wodonercza jest zwężenie połączenia miedniczkowo-moczowodowego (UPJ – ureteropelvic junction). Wrodzone zwężenie UPJ jest głównym powodem wodonercza u płodów, a wykonane prenatalnie badanie USG pozwala na rozpoznanie 80% takich zaburzeń. Większość wymaga interwencji jeszcze przed narodzinami dziecka albo w pierwszych kilku–kilkunastu latach jego życia, ale u niektórych osób czynnościowe następstwa zwężenia UPJ nie ujawniają się do czasu osiągnięcia przez nich dorosłości5.
Częstość występowania
Ocenia się, że wrodzone wodonercze w następstwie zwężenia UPJ występuje u 1 na 750-1000, a według nowszych opracowań u 1 na 1000-2000 żywo urodzonych dzieci1,2,6. Zdarza się częściej u chłopców niż u dziewczynek (2:1), u 2/3 chorych stwierdza się ...