ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Wytyczne w praktyce
Ostra niewydolność oddechowa
Co nowego w zaktualizowanych wytycznych ESICM z 2023 roku?
lek. Aleksandra Zielińska
dr n. med. Agata Dutkowska
- Nowe definicje sformułowane w związku z zagadnieniem fenotypowania ARDS
- Stosowane metody wentylacji – ich zalety i wady oraz kierunki dalszych badań oceniających ich skuteczność w określonych grupach pacjentów
- Zalecenia dotyczące terapii pozaustrojowego wspomagania funkcji życiowych
Po 6 latach European Society of Intensive Care Medicine (ESICM) zaktualizowało wytyczne postępowania w zespole ostrej niewydolności oddechowej (ARDS – acute respiratory distress syndrome). Zalecenia ESICM z czerwca 2023 roku dotyczą strategii niefarmakologicznego postępowania w ostrej niewydolności oddechowej u pacjentów dorosłych. Wytyczne uwzględniają również postępowanie w ARDS spowodowanym zakażeniem SARS-CoV-2.
Tabela 1. Kryteria rozpoznawania zespołu ostrej niewydolności oddechowej zgodnie z definicją berlińską
Zgodnie z obowiązującą tzw. definicją berlińską z 2012 roku do ustalenia rozpoznania ARDS konieczne jest spełnienie wszystkich kryteriów umieszczonych w tabeli 11. Na podstawie wartości wskaźnika oksygenacji ARDS jest kategoryzowany na trzy stopnie ciężkości1 (tab. 2).
Istnieje wiele typowych czynników ryzyka ARDS, wśród nich wyróżnia się:
- zapalenie płuc, w tym zachłystowe zapalenie płuc
- sepsę o etiologii pozapłucnej
- czynniki urazowe (stłuczenie płuc, ciężkie oparzenia)
- zapalenie trzustki
- uszkodzenia spowodowane substancjami wziewnymi
- zatrucie lekami
- wstrząs niekardiogenny
- wielokrotne przetaczanie krwi i ostre poprzetoczeniowe uszkodzenie płuc (TRALI – transfusion-related acute lung injury)
- utonięcie.
Zgodnie z przedstawioną powyżej definicją berlińską pacjenci, którzy nie otrzymują dodatniego ciśnienia końcowowydechowego (PEEP – positive end-expiratory pressure) lub stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP – continous positive airway pressure) na poziomie 5 cmH2O, nie spełniają kryteriów zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Mimo to postępowanie u pacjentów z ostrą hipoksemiczną niewydolnością oddechową (AHRF – acute hypoxemic respiratory failure) zostało uwzględnione w omawianych wytycznych ze względu na podobny kliniczny przebieg, szczególnie w przypadku AHRF w wyniku zapalenia płuc lub sepsy.
Zespół ostrej niewydolności oddechowej w blisko10% jest przyczyną przyjęcia na oddział intensywnej terapii i dotyczy 23% pacjentów wentylowanych. Śmiertelność w przypadku postaci o ciężkim nasileniu sięga 45%2.
Należy zaznaczyć, że wentylacja mechaniczna, tak jak każda interwencja medyczna, nie jest obojętna dla pacjenta i może spowodować powikłania. Ze względu na pojawienie się niefizjologicznych czynników w trakcie respiratoroterapii może dojść do uszkodzenia płuc związanego z wentylacją mechaniczną (VILI – ventilator-induced lung injury). Za przyczyny tego stanu uznaje się m.in. zbyt wysokie ciśnienia wdechowe (barotrauma) oraz zbyt duże objętości oddechowe (volutrauma). Skutkiem tych czynników jest zmiana struktury ścian drobnych oskrzeli i pęcherzyków płucnych prowadząca do powstania mechanizmu zastawkowego poprzez cykliczne otwieranie i zamykanie pęcherzyków płucnych (atelectrauma). W trakcie wielokrotnych zmian ciśnień i cyklicznej niedodmy uszkadzany jest nabłonek oddechowy, pojawia się dysfunkcja surfaktantu oraz uwalniane są mediatory zapalne, które przenikają zarówno do komórek pęcherzyków płucnych, jak i ustroju.
Ze względu na większą podatność pacjentów z ARDS na uszkodzenia spowodowane mechaniczną wentylacją3 opracowano strategię wentylacji oszczędzającej płuca, która obejmuje zmniejszenie stosowanych objętości oddechowych oraz ciśnienia plateau4, utrzymanie odpowiedniego PEEP, wykonywanie manewrów rekrutacyjnych oraz wentylację w pozycji na brzuchu5.
Uznaje się za właściwe unikanie wentylacji inwazyjnej na rzecz nieinwazyjnych sposobów wentylacji (NIV – non-invasive ventilation oraz HFNO – high-flow nasal oxygenation) szczególnie na wczesnym etapie AHRF. Ten sposób wentylacji ma na celu zwiększenie utlenowania krwi i zmniejszenie wysiłku oddechowego, a w konsekwencji redukcję ryzyka samouszkodzenia płuc przez pacjenta (P-SILI – patient self-inflicted lung injury)6. Takie postępowanie daje czas na rozpoznanie przyczyny oraz włączenie odpowiedniego leczenia bez konieczności stosowania intubacji. W związku z tym istotne jest, aby wiedzę na temat niewydolności oddechowej i jej leczenia niefarmakologicznego poszerzyli nie tylko lekarze pracujący na oddziałach intensywnej terapii, lecz także lekarze praktykujący na oddziałach zachowawczych.
Metodyka wytycznych
Wytyczne zostały stworzone przez międzynarodowy zespół ekspertów ESICM i skupiają się na trzech głównych tematach: definicji ARDS, jego fenotypowaniu i strategii wspomagania oddychania. Wytyczne podzielono na dziewięć dziedzin:
- definicja
- fenotypowanie
- wysokoprzepływowa tlenoterapia donosowa (HFNO)
- nieinwazyjna wentylacja (NIV)
- ustalanie objętości oddechowej
- PEEP i manewry rekrutacyjne
- pozycja brzuszna
- blokada nerwowo-mięśniowa
- techniki pozaustrojowego wspomagania funkcji życiowych.
Każdą dziedzinę opracowała grupa ekspertów, do której zaproszono ich ze względu na wiedzę naukową i reprezentację geograficzną. Należy wspomnieć, że w odniesieniu do definicji nie przeprowadzono systematycznego przeglądu literatury, a w dziedzinie fenotypowania nie dokonano żadnej oceny badań. W tych dwóch przypadkach podejście miało charakter bardziej narracyjny. W pozostałych dziedzinach sformułowano zalecenia oceniające pewność dowodów z zastosowaniem metodologii GRADE (Grading of Recommendations Assessment, Development, and Evaluation). Na potrzeby niniejszego streszczenia część bibliografii wytycznych została pominięta, uwzględniono natomiast artykuły i badania, które w opinii autorów wydawały się najistotniejsze.